Askerler topuklu ayakkabılarla yürüdü!

Ukrayna Savunma Bakanlığının gelecek ay kutlanacak 'Bağımsızlık Günü' kutlamalarının provasına dair paylaştığı fotoğraflar gündem oldu. Kadın askerlerin topuklu ayakkabılarla yürütüldüğü provanın görüntüleri cinsiyetçi bulunup tepkilere sebep oldu. Kadın askerler ise topuklu ile yürümenin postalla yürümekten daha zor olduğunun altını çizdi.

Gelecek ay 'Bağımsızlık Günü' kutlayacak Ukrayna'da gerçekleştirilen bir geçit töreni provasında, kadın askerlerin topuklu ayakkabıyla yürüdükleri anlar kameralara yansıdı.

Ukrayna'da yapılacak bağımsızlık günü için düzenlenen provalara dair Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı görüntülerde kadın askerlerin topuklu ayakkabılarla yürütüldüğün görüldü.

'ASKER BOTUNDAN DAHA ZOR'

Askeri okul öğrencisi Ivanna Medvid, Savunma Bakanlığı'nın sitesi ArmiaInform'a yaptığı açıklamada, 'Bugün ilk kez provaya topuklu ayakkabıyla çıktık. Normal asker botlarıyla yapmaktan biraz daha zor ama deniyoruz' dedi.

Ukrayna eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya yakın bazı kadın milletvekilleri parlamentoya ellerinde ayakkabılarla gelip Savunma Bakanlığı'nın kadın askerleri topuklu ayakkabı ile yürütmesini destekledi.

Askerler topuklu ayakkabılarla yürüdü!

'KADIN ASKERLER DE HAYATLARINI RİSKE ATIYOR'

Haber Global'de yer alan habere göre, kadın askerlerin de tıpkı erkek meslektaşları gibi hayatlarını riske attığını belirten Golos Partisi'nden Inna Sovsun ise olası sağlık risklerine dikkat çekerek, 'Daha aptalca ve zararlı bir fikir düşünmek çok güç. Kadın askerler alay konusu olmayı hak etmiyor!' dedi.

Yasama Meclis Başkan Yardımcısı Olena Kondratyuk da tepkisini dile getirerek, kadın askerleri aşağıladıkları için yetkililerin özür dilemesini ve konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını talep etti.

DONBASS'TA 13.500 KADIN ASKER SAVAŞTI

Kondratyuk , Ukrayna'nın Donbass'a yönelik saldırılarında 2014'ten bu yana 13 bin 500'ten fazla kadın askerin savaştığını ifade etti.

Siyasi yorumcu Vitali Portnikov, bazı Ukrayna yetkililerinin kafa yapısının 'Orta Çağ' zihniyetine sahip olduğunu söyledi. 

BİR TEPKİ DE ESKİ TENİSÇİ SHARAPOVA'DAN GELDİ

Bir başka yorumcu ve eski tenisçi Mariya Şarapova da Savunma Bakanlığı'nı cinsiyetçi olmakla suçlayarak 'Topuklu ayakkabılar güzellik sektörünün kadınlara dayattığı bir alay konusudur' dedi.

Sosyal medyada kullanıcıları da karara tepki göstererek, kadın askerlerin cinselleştirildiğini söyleyerek geçit töreninde askerlere bu ayakkabıların giydirilmemesini talep etti.

 

Kaynak: HaberGlobal

 

Askerler topuklu ayakkabılarla yürüdü! ile ilgili etiketler Ukrayna asker Kadın topuklu