Askerden kaçan Ruslar Antalya'ya akın etti: Kentte kiralık daire kalmadı

Rusya'da kısmi askeri seferberlik kararı alınması sonrası yüz binlerce kişi ülkeyi terk ederek özellikle vize istemeyen yerleri tercih etti. Ülkeyi terk eden Rusların tercih ettiği yerlerden biri de Türkiye oldu. Rusların büyük bir çoğunluğunun gittiği Antalya'da kiralık daire kalmadığı öğrenildi. Sektör temsilcileri Rusların denize yakın olmayı tercih ettiklerini belirterek kentte kiralık daire kalmadığını söylüyor.

Rusya'da kısmi askeri seferberlik kararı alınması sonrasında Rus vatandaşları Türkiye'de Antalya'ya akın etmişti. Antalya'da Rusların daha çok 2-3 aylık evler kiraladığı belirtildi. Antalya'da göçlerden ve öğrenci durumlarından dolayı kiralık ev kalmadığını ifade eden Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçiler Odası Başkanı İsmail Çağlar, "Çok zor ve vahim bir durumdayız" dedi.

Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçiler Odası Başkanı İsmail Çağlar, turizmin başkenti Antalya'nın her şehirden göç aldığını belirterek, "Şu anda Rusya ve Ukrayna savaşından sonra yüzde 10 daha fazla Rusya vatandaşı geliyor. Antalya’da çok fazla kiralık konut kalmadı. Antalya’ya ülke içerisinde de büyük göç var. Rus vatandaşlarının ağırlığı yüzde 10-20 gibi oldu. İlk savaş çıktığında kira ve ev fiyatlarında bir balon vardı, bu patladı. Ben o zaman da uyardım. Şu anda öyle bir fiyat artışı yok, zaten öyle bir kiralık ev de yok. Ev arayanlar ev de bulamıyor” dedi.

Askerden kaçan Ruslar Antalya'ya akın etti: Kentte kiralık daire kalmadı

Evini yüksek fiyattan vermek isteyenlere yönelik bir kez daha uyarıda bulunan Çağlar, “Ben müşterilerimize her zaman söylüyorum mutlaka işi ehli ile yapın. Maliye ve oda kaydı olanlar ile alışveriş yapın. Her önüne geleni emlakçı sanmasınlar. Bu konuda biraz daha titiz olsunlar, kandırılmazlar. 6 bine yakın emlakçı varken, 15 bine varan korsan emlakçı var. Bu insanlar da bizim ekmeğimizi çalıyorlar. Çok mağdur olan arkadaşımız oldu. Uyandıkları zaman geç oldu. Şu anda mahkemeler bu davalar ile doldu” diye konuştu.

Açıklamasının devamında Çağlar, "Şu anda gelen Rus vatandaşlar denize yakın oturmak istiyorlar, bunun için de Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerini daha çok tercih ediyorlar. Daha çok 2-3 aylık kiralık ev istiyorlar. Bizim de yerli halkımız uyandı. Daha önce de kirasını ödemeden giden olduğu için ev sahipleri vermek istemiyorlar. Ev sahipleri kendilerini karşıdaki insanların yerine koysunlar" dedi.

Askerden kaçan Ruslar Antalya'ya akın etti: Kentte kiralık daire kalmadı - Resim : 2

Çağlar açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şu anda gelen Ruslar da fiyatlar konusunda pazarlık yapıyorlar. Sanırım önceki yaşananları duydular, daha seçici oldular. Antalya’da göçlerden dolayı ve öğrenci durumundan ötürü kiralık ev kalmadı. Çok zor ve vahim bir durumdayız.”

Askerden kaçan Ruslar Antalya'ya akın etti: Kentte kiralık daire kalmadı - Resim : 3

Konyaaltı ilçesinde 5 yıldır uzman gayrimenkul danışmanı olarak görev yapan Göksel Kavuzlu ise, yabancı uyruklu vatandaşların özellikle bu ilçeye akın ettiklerini söyledi. Kira konusunda telefon trafiğinin arttığını belirten Kavuzlu, “Kira artışları devam ediyor. Biz de bu durumdan memnun değiliz. Bunlar gelip geçici şeyler; kısa dönemin karı diye düşünülüp sonra uzun dönem zarar olabiliyor. Biz mülk sahiplerini bilinçlendiriyoruz. Korsan emlakçılar kira fiyatlarını daha çok arttırıyor. Biz bu senaryoyu 2-3 ay önce yaşadık. Kiralarını ödemeden kaçtıklarını biliyoruz. Rus turistler şu anda daha çok kısa süreli istiyorlar. Ne zaman ne olacağı belli değil. Bugün savaş var herkes geliyor, yarın barış olur gelenler geri döner. Kısa vadeli kiralık arıyorlar. Biz yıllık ya da 6 aylık verilmesini istiyoruz. Acele yapılan kiralamalarda çok mağdur olan var” dedi.

Askerden kaçan Ruslar Antalya'ya akın etti: Kentte kiralık daire kalmadı ile ilgili etiketler Antalya Rusya kout kiralık daire
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.