'Aşı kısırlık yapar' söylentisi aşılama oranını düşürdü...

Türkiye genelinde aşılama süreci hızla devam ederken Doğu ve Güneydoğu illerinde ortaya çıkan 'Aşı kısırlık yapar' söylentisi bu illerde aşılama oranının düşmesine neden oldu.

Uzmanlar koronavirüs salgınına karşı tek silahın aşı olduğunu hemen her fırsatta vurgulasa da bazı dedikodular, yalan haberler, bu uygulamaya zarar veriyor. Türkiye'de de aşılama çalışmaları hızla sürerken, doğu ve güneydoğu illerinde aşılama oranının, diğer illere göre daha düşük olduğu gözleniyor.

Milliyet'ten Mert İnan ve Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre, bölgedeki uzmanlar, bu bölgelerdeki illerdeki aşılama oranının diğer illere göre düşüklüğünün 'kısırlık' dedikosu kaynaklı olduğunu öne sürüyor.

"AFİŞLER HAZIRLADIK"

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr.Elif Turan yaptığı açıklamada “Orantılama yaptığımızda bile, aşılanma rakam ve hızı batı illerine göre yüzde 30-40 daha düşük seyrediyor. Hemşehrilerimize Kovid-19 aşılarının etkinliğini anlatınca ikna oluyorlar. Özellikle kırsaldaki vatandaşlarımız bir takım söylentilerden hemen etkilenip aşılanmaktan kaçınabiliyor. Aşılanma hızını arttırmak için Türkçe ve Kürtçe afişler hazırladık. Özellikle 60 yaş üzeri kadınların birçoğu Türkçe bilmiyor. Bölgenin şartları göz önüne alınarak, kırsal için mobil ekip ve tanıtım ekipleri oluşturulmalı” dedi.

Mardin Tabip Odası Başkanı Volkan Binbaş da kent ve bölge genelinde aşıya erişim konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade ederek, “Aşılanma oranlarımız istediğimiz seviyede değil ama kırsala gittiğimizde yaşlılara ‘aşı yapalım, aşı senin korur’ dediğimizde ‘tamam yap’ diyorlar. Ancak biz gitmediğimizde, şehir merkezine gelmiyor, gelemiyorlar. Bölgede aşılanma hızının yükseltilmesi için mobil hizmet ve tanıtımların daha yoğun şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Türkçe bilmeyen vatandaşlarımıza ana dillerinde Kovid-19 aşılarının önemi hakkında bilgilendirme yapılmalı” diye konuştu.

"GEÇMİŞTE DE BENZER YALANLAR ORTAYA ATILDI"

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ise geçmişte de çocuk aşı kampanyalarında kısırlık yalanlarının ortaya atıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu kaygının Doğu ve Güneydoğu illerinde daha yoğun olarak devam ettiğini görüyoruz. Doğu ve Güneydoğu’daki kanaat önderleri mutlaka aşı kampanyalara destek vermeli. Vatandaşa kendi anadilinde aşının koruyuculuğu ve önemi anlatılmalı. Köylerdeki insanlar, aşı merkezlerine gitmekte güçlük çekebiliyor. Sağlık müdürlükleri mobil ekiplerle kırsal bölgelere daha yoğun hizmet götürürse, bölgedeki aşılanma oranları artar.”

"DUYGULARI İSTİSMAR..."

Doç. Dr. Duran Tok (Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı):

“Güneydoğudaki vatandaşımızın bir kısmı aşıların kısırlık yaptığı yönünde yanlış kanıya sahip. İnsanımızın duygularını istismar ederek, siyasi söylemler üzerinden de aşıya güvensizlik yaratılıyor. Ancak en büyük korkunun kısırlık olduğunu gözlemliyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da aşıya ikna konusunda daha özel ve güçlü çalışmalar hayata geçirilmeli.”

'Aşı kısırlık yapar' söylentisi aşılama oranını düşürdü... ile ilgili etiketler Koronavirüs aşı korona aşısı yan etki
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.