Artık her kulübün bir çim sorumlusu olacak, bozuk zemine ağır cezalar verilecek

TFF: "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu 02.06.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, üst iki ligde bulunan kulüplerimizin Çim Saha Sorumlusu atamasına ve atanacak çim saha sorumlularına federasyon tarafından teorik ve pratik eğitim semineri verilmesine karar vermiştir."

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Geçtiğimiz sezon futbol kamuoyunun en çok tartıştığı konulardan biri haline gelen bozuk zeminlere kesin çözüm için düğmeye basıldı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının oynandığı stadyumların zeminleriyle ilgili talimatlarda değişiklik yaptı. TFF'den yapılan açıklamada, yönetim kurulunun Stadyum ve Güvenlik Komitesi Talimatı'nda değişikliğe gidildi.

Değişikliğe göre üst iki ligde bulunan kulüpler, çim saha sorumlusu ataması yapacak ve sorumlu kişiye TFF tarafından teorik ve pratik eğitim semineri verilecek. Süper Lig ve TFF 1. Lig'de müsabakalar sadece doğal çim sahalarda oynanacak. Suni çim sahaya sahip kulüpler, talimatın yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde sahaları doğal çime çevirecek.

TFF Başkanı Nihat Özdemir sezon ortasında zeminle ilgili eleştirilere cevap verirken "Futbol Müsabaka Talimatı ile diğer yönetmeliklerde tüm kulüplere “profesyonel uzman saha bakım ekipleri” kurma zorunluluğu getiriliyor. Tıpkı kaleci antrenörlüğü gibi bu da mutlak kurulması gereken kadro olarak kabul edilecek. Yeter artık. Türk futboluna yakışmayan statlarda, kötü zeminlerde maç oynatmayacağız. Stadın zemini kötüyse kulüplere orada maç oynama yasağı gelecek, maçları başka illere alınacak" ifadelerini kullanmıştı.

Beşiktaş'ın devre arasında Everton'dan kiraladığı eski golcüsü Cenk Tosun, Erzurum deplasmanında bozuk zeminin kurbanı olmuştu. Buzla kaplı zeminde sakatlanan milli golcü bu yüzden EURO 2020'yi kaçırdı.

Artık her kulübün bir çim sorumlusu olacak, bozuk zemine ağır cezalar verilecek ile ilgili etiketler TFF Cenk Tosun Nihat Özdemir Bozuk zemin