Araç alacaklara müjde: Düşüş sürüyor! İşte ikinci el piyasasında son durum

Bir dönem sıfır araç fiyatlarını geçen ikinci el araçlarda fiyat düşüşleri sürüyor. Bazı modellerde çok kısa süre içerisinde 200 bin TL'ye varan indirimler görüldü. İşte ikinci el otomobil almak isteyenler için piyasada son durum...

Yaz aylarında sıfır araç fiyatlarını bile sollayan ikinci el piyasasında düşüş sürüyor. Sıfır araçlarda kampanyalar yapılırken ikinci elde de 200 bin TL'ye varan indirimler göze çarpıyor.

Otomotiv uzmanı Göksel Erkoyuncu, CNN Türk'te ikinci el ve sıfır araç piyasasını değerlendirdi.

"PİYASADA NORMALLEŞME GÖRÜYORUZ"

“Araba fiyatlarının gerilemesi diye tabir ettiğimiz şey biz normalleşme olarak görüyoruz. Örnek vermek gerekirse 500 bin TL sıfır km olan bir aracın fiyatı ikinci elde 600-700 bin TL’lerdeydi. Fiyatların gerilemesinde birkaç tane etken var. Birinci sebep yokluktu bu bitti, arzdaki sıkıntı bitme seviyesine gelmişti. Araba yatırım aracı haline gelmişti, faizlerin yükselmesi ile beraber buradaki getirilerin yükselmesi ile beraber yatırımcı dediğimiz kesim çekilmek durumunda kaldılar.

Sıfır araba ile ilgili olarak da aşırı normalleşme, düne kadar bayilerde 3-5 ay sıra var denilen durumun tam tersine dönülüp, faiz, takas kampanyaları ile pazarlamaya girilmesi araç fiyatlarının gerilemesine yol açtı. 6 ay öncesini mukayese edersek yüzde 15-20 gibi oranları konuşursak yanlış söylemiş olmayız.

"BUGÜN ALIM İÇİN İYİ BİR DÖNEM"

Paranın getirisi çoğaldığı için yüksek meblağlı arabalar almayalım, parayı bankada değerlendirelim sebebiyle buraya dönen var. Bütçesi büyük oranda bu aralığı geçmeyen insanlar daha çok talepte bulunuyor. Burada talep söz konusu oldu.

Düşüş seviyesinin çok büyük boyutlara ulaşacağını düşünmüyorum. Aralık ayı var önümüzde. Şu anda sıfır araba firmalarının hedefleri, stok maliyetlerini eritmek için ciddi bir efor sarf ediyorlar. Bu arabaları daha uyguna verebilecekleri, indirimler yapıp imkanlar sunuyorlar. Bence bugünkü şartların alım fırsatı olabileceğini düşünüyorum. Takas yapacakların beklemesinin anlamı yok. 2017 model bir arabasını 2023 model ile değiştirmek isteyenlerin beklemesini gerektirecek durum yok. Piyasalar yükselirse makas açılır. Araç değişikliği için çok talebin olduğu zamanlar almak doğru değildir. Bugün alım için iyi bir dönem olduğunu düşünüyorum.

"İLANNLAR İLE SAHA ARASINDA FARK VAR"

Son günlerde ilanlardaki rakamlar insanlarımızı aldatmasın, orada çok yüksek fiyatlarda hala satabilirimi düşünenler var. Reel piyasa öyle değil, mevcut ilanlar ile sahadaki fiyatlar arasında farklar var. İnsanlar pazarlık yapsınlar.

Ara çokluğu ile para getirisinin başka yerlerde daha fazla olması sebebiyle zincirleme olarak fiyatlar geriye düştü. İkinci el için şunu daha net söyleyebilirim. Sıfır kilometrenin üstünde olması enteresandı.

Araba fiyatları neden yüksek? Hep şunu konuştuk: Enflasyon yüksek, yatırım yeri yok, araç arzı düştü, bu ibrelerin hepsi terse döndü. Düne kadar 0.99-1 gibi araba alınabilirken şu anda 3.99 gibi reel kredi faizleri burada olduğu için satışlara zincirleme etkisi var.

KREDİ FAİZİ NEDENİYLE YATIRIMCI ARACA ULAŞAMIYOR MU?

Şu anda krediye ulaşmında sıkıntı yok. BDDK diyor ki 1 milyon 200 bin TL ile 2 milyon TL arasına en fazla yüzde 20 kredi kullanabilirsiniz diyor. Bankalar otomobil kredisine iştahlı değiller. Kredi kullanabilierler ancak sınırlamalar çok fazla.”

Araç alacaklara müjde: Düşüş sürüyor! İşte ikinci el piyasasında son durum ile ilgili etiketler Otomobil indirim
GÜNÜN VİDEOSU

Provokasyon yapan DEM'li Sarıtaş'a Siirt Emniyet Müdüründen ayar! "Sen bu devletin vekili değilsin"

Siirt Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, dokunulmazlığını kullanarak provokasyon yapmak isteyen DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş'a "Sen bu devletin milletvekili değilsin" çıkışında bulundu.