Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu

Düzce’de kazılarla ortaya çıkarılan Prusias Ad Hypium Antik Kenti'deki tiyatro, 2 bin yıl sonra üniversite öğrencilerinin sergilediği 'Kuşlar' adlı oyunla seyirciyle buluştu. Coşkulu katılımımla gerçekleşen oyunlar, seyircinin de beğenisini kazandı.

Karadeniz’in Efes’i olarak bilinen M.Ö. 3. yüzyılda yapılan ve bir süredir kazıların devam ettiği, Prusias Ad Hypium'da 2 bin yıl sonra ilk kez tiyatro oyunu sahnelendi.

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu

2 BİN YIL SONRA İLK OYUN

Tarihi, M.Ö. 3’üncü yüzyıla kadar dayanan Düzce’nin Konuralp bölgesinde bulunan Prusias Ad Hypium antik kent tiyatrosu, 2 bin yıl sonra ilk tiyatro oyunu ile kapılarını sanatseverlere açtı.

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu - Resim : 2

ARISTOPHANES KUŞLAR OYUNU SAHNELENDİ

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarımı Mimarlık Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri tarafından M.Ö. 446- M.Ö. 386 yılları arasında yaşamış olan döneminin ünlü yazarı Aristophanes’in Kuşlar oyunu sahneledi. Antik atmosferde ilk tiyatro gösterisi olması sebebiyle oyun büyük ilgi gördü.

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu - Resim : 3

''HEP BİRLİKTE COŞKULU BİR GECEYİ PAYLAŞIYORUZ''

2 bin yıl sonra sergilenen tiyatro oyunu hakkında bilgiler veren yönetmen Süleyman İnceefe şunları söyledi, “Burada devam eden kazı çalışmaları vardı. Bu kazı çalışmaları nihayete erdi gibi. Açılışını da buranın doğal dokusuna uygun olarak Aristophanes’in komedyası ile taçlandırmaya çalıştık. Sanat Tasarımı Mimarlık Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencilerinin çalışması bu. Ben de hocaları olarak kendilerine elimden gelen desteği verdim. Hep birlikte böyle coşkulu bir geceyi paylaşıyoruz.”

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu - Resim : 4

''SEYİRCİLER PANDEMİNDEN SONRA BU TİP ETKİNLİKLERE SUSAMIŞLAR''

Süleyman İnceefe, sahnelenen oyunun Prusias Ad Hypium’da oynanmasının çok heyecan verici olduğunu belirterek; “Takriben 2 bin yıl sonra kendi dokusuna uygun bir oyun ile seyircisi ile buluşuyor. Bu da bizi çok mutlu etti ve coşkulandırdı. Seyirciler ise pandemiden sonra susamışlar bu tip etkinliklere. Sağ olsunlar geldiler” dedi.

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu - Resim : 5

SEYİRCİLER TARAFINDAN UZUN SÜRE ALKIŞLANDI

Antik tiyatroda sahnelenen Aristophanes’in oyunu, izleyenleri zaman zaman kahkahaya boğdu. Oyun, seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ile Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar da oyunu izleyenler arasında yer aldı

İHA

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu - Resim : 6

Antik kent tiyatrosu 2 bin yıl sonra seyircisiyle ile buluştu ile ilgili etiketler Düzce tiyatro prusias ad hypium antik kenti düzce üniversitesi
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.