Tüm mahalle bir sinyal için damlara çıkıyor!

Ankara Bala’daki bir mahallede yaşayan vatandaşlar cep telefonu şebeke vericilerinin iyi çekmemesi sebebiyle görüşmelerini ancak tepelere ve çatılara çıkarak gerçekleştirebiliyor. Mahallenin muhtarı olan Cemal Bektaş, GSM şebekeleriyle defalarca konuştuklarını fakat bir yol kat etmediklerini ifade etti.

Bala merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıktaki Aşağı Hacı Bekir Mahallesi'nin tümü mobil telefon hizmetlerinden faydalanamazken vatandaşlar telefon görüşmesi için köy çevresindeki tepe ve çatılara çıkmak zorunda kalıyor. Mahallede GSM şebekelerinin iyi çekmemesi köy sakinlerini adeta çileden çıkarıyor. Sevdikleriyle diledikleri gibi görüşemeyen vatandaşlar, köylerine bir şebeke alıcısı kurulmasını istiyor. Bölgede yaklaşık 100 konut bulunurken, vatandaşlar yetkililerden acil çözüm bekliyor.

YÜKSEK YERLERDE DURMAM LAZIM

GSM operatörlerine defalarca müracaat etmelerine rağmen çözüm alamayan Aşağı Hacı Bekir Mahallesi muhtarı Cemal Bektaş, şöyle konuştu: GSM şebekelerinin çekmemesinden dolayı sıkıntının en büyüğünü ben yaşıyorum. Gerek resmi dairelerden gerekse vatandaşlar bana ulaşmak istiyor. Sürekli yüksek bir yerde durmam gerekiyor. Bu sorunun çözülmesi için köy sakinleri baskı yapıyor.

Tüm mahalle bir sinyal için damlara çıkıyor!

Muhtar olarak bu soruna çözüm bulamamanın ezikliğini yaşıyorum. GSM operatörlerine defalarca müracaat ettim. Somut bir cevap alamadım çok mağduruz." Köylerine baz istasyonun kurulmasını isteyen Mikhail Cihaner, "5 yıldır telefonum çekmiyor. İnternete gireceğim zaman tepe bulmam lazım. Oraya çıktığımda da zorla girebiliyorum. Hayvancılık işiyle ilgilendiğim için bazı yerlerde hayvan otlatıyorum. Oralarda ailem ve arkadaşlarım ile irtibata geçemiyorum. İllaki yüksek bir yere çıkmam gerekiyor. Yaz ayında telefon görüşme ihtiyaçlarımızı zor da olsa gideriyoruz. Önümüzde kış ayı var o zaman ne yapacağız?" ifadelerini kullandı.

OPERATÖRLERDEN SES ÇIKMIYOR

Köy sakinlerinden Mehmet Yavuz, kendisine ulaşmak isteyen kişilerin günün sonunda irtibata geçebildiğini, acil durumlarda tepelere çıktığını aktardı. Yavuz, : "Evlerimizde telefon çekmiyor. Gündüz bir şekilde hallediyoruz ama gece ne yapalım? " dedi.

HAFTA SONUNU BEKLİYORUM

Köy sakinlerinden anne Enise Cihaner, Kocaeli'nde vatani görevi yapan oğlu Haydar Cihaner ile hafta içi telefonla görüşme gerçekleştiremediğini söyledi. Anne Cihaner, "GSM şebekelerinin çekmemesinden dolayı tepelere çıkarak görüşme yapıyoruz. Kayınvalidem askerdeki torunu ile görüşmek istiyor ama görüşemiyor. Şebekenin çekmemesinden dolayı çok sıkıntı çekiyoruz. Askerdeki oğlum ile görüşebilmek için eve internet bağlattım ama o da zor oluyor her zaman ona ulaşamıyoruz. Hafta sonu çarşıya çıktığı zaman internet üzerinden görüşme yapıyoruz. Akrabalarımız dostlarımız ile telefon ile görüşemiyoruz. Hangi telefon olursa olsun çekmiyor. Hafta içi oğlum ile görüşemiyorum onu çok özlüyorum. Hafta sonunu dört gözle bekliyorum" diye konuştu.

HUTBE İÇİN TEPELERE ÇIKIYORUM

Aşağı Hacı Bekir Cami imamı Gurbet Batıt, şebekelerin çekmemesinden dolayı konuşma ve internet paketlerinin azını kullanabildiğini, müftülükten internet üzerinden gönderilen Cuma Hutbesini tepelere çıkarak alabildiğini dile getirdi. Batıt, "Bala Müftülüğü'ne kayıtlıyım. İmamlar arasında WhatsApp grubumuz var. Şebeke çekmediği için müftülükten gelen önemli mesajları göremiyorum. Hutbelerin mesaj olarak atılacağı gün de tepeye çıkarak alıyorum. Ailem Batman'da yaşıyor. Acil bir şey olsa ne onlar bana ulaşabiliyor ne de ben onlara ulaşabiliyorum" diye konuştu.

Tüm mahalle bir sinyal için damlara çıkıyor! ile ilgili etiketler Bala Ankara sinyal gsm