Anarşi can almaya devam ediyor: Ölü sayısı 117'ye yükseldi!

Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanmasının ardından patlak veren yağma ve şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 117’ye yükseldi. Devlet Başkanlığı Bakan Vekili ve Dışişleri Bakanı açıklamalarda bulundu. Yaşananlar yeni toparlanmaya başlayan Güney Afrika ekonomisini tekrar karanlığa sürükleyeceğe benziyor.

Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanmasının ardından patlak veren yağma ve şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 117’ye yükseldi.

Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın 15 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından başlayan protestolarda bilanço artıyor. Kwazu Natal eyaletinden Johannesburg'un da yer aldığı Gauteng eyaletine kadar yayılan şiddet ve yağma olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 117’ye yükseldi. Şiddet ve yağma olaylarının ise önceki günlere göre azaldığı görüldü.

10.000 ASKER... 2.203 GÖZALTI... 26 ÖLÜ...

Devlet Başkanlığı Bakan Vekili Khumbudzo Ntshavheni yaptığı açıklamada, Kwazu Natal eyaletinde 91, Johannesburg'un da yer aldığı Gauteng eyaletinde ise 26 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. Ntshavheni, protestoların başından bu yana 2 bin 203 kişinin ise gözaltına alındığını belirterek, güvenliği sağlamak için sokağa konuşlandırılan asker sayısının ise 10 bine çıkarıldığını açıkladı.

Anarşi can almaya devam ediyor: Ölü sayısı 117'ye yükseldi!

GÜNEY AFRİKA EKONOMİSİNİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Dışişleri Bakanı Naledi Pandor ise yaptığı açıklamada "Gördüğümüz şiddetin doğasından, suçluluğun doğasından endişelenmeliyiz. Güney Afrika ekonomisi pandeminin kötü etkilerinden kurtulmaya yeni başlıyordu, bu ekonomik büyümemizi daha da tersine çevirecek" dedi.

Güney Afrika’da halkın yarısı resmi yoksulluk sınırının altında yaşarken, işsizlik oranı ise Covid-19’un etkisiyle 2021'in ilk üç ayında yüzde 32,6 ile rekor seviyeye ulaştı.

Anarşi can almaya devam ediyor: Ölü sayısı 117'ye yükseldi! ile ilgili etiketler Güney Afrika kaos anarşi ölü sayısı
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.