Türkiye'den 'garantör ülkeler' teklifine Rusya'dan yeşil ışık: İşbirliği yapmaya hazırız!

İsrail'in insafsızca bombalar yağdırdığı Filistin için Türkiye harekete geçti. Türkiye'nin, bazı ülkelerin Filistin adına bazı ülkelerin ise İsrail adına garantör olduğu yeni bir yapıyla çatışmayı çözme teklifine Rusya'dan olumlu yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore ziyaretinde yaptığı açıklamada Rusya'nın, Türkiye'nin İsrail-Filistin çatışmasının tarafları için bir "garantör ülkeler" sistemi oluşturma teklifini görüşmeye ve değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

LAVROZ, "TÜRKİYE İLE İLETİŞİM HALİNDEYİZ" DİYEREK DUYURDU

Konuyla ilgili olarak Türkiye'yle iletişim halinde olduklarını söyleyen Lavrov, "Her türlü yapıcı öneriyi görüşmeye hazırız. Geçen gün duyduğum bu girişimin, gerilimi azaltma ve durumu normalleştirme arzusundan kaynaklandığı açıktır. Tam olarak ne kastedildiğini elbette bu konuda temas halinde olduğumuz Türk dostlarımızdan da duymak isteriz." dedi.

Lavrov, "Birilerinin çıkarlarını diğerlerinin çıkarları pahasına dayatmak yerine, tarafların çıkarlarının dengelenmesine dayanan her türlü yaklaşımdan yanayız. Bana öyle geliyor ki Türkiye'nin teklifi böyle bir dengeyi sağlama arzusundan kaynaklanıyor. Bunu değerlendirmek için işbirliği yapmaya hazırız." diye de ekledi.

BAKAN FİDAN TEKLİF SUNMUŞTU

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bazı ülkelerin Filistin adına bazı ülkelerin ise İsrail adına garantör olduğu yeni bir yapı oluşturularak, sorunları iki devletin de taleplerini gözeterek çözme teklifini sunmuştu.

Dünya Bankasından Türkiye açıklaması! İşte anlaşmanın detayları Sosyal medyadan fahiş yemek fiyatlarına boykot çağrısı! Saymaz Sancaktepe Belediyesi'nde jakuzi aradı abdest lavabosu buldu
Sonraki Haber