Yunanistan

Yunanistan (Modern Yunanca: Ελλάδα, Bu ses hakkında Elláda Modern Yunanca telaffuz: [eˈlaða]) ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, eskiden Hellas (Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía Modern Yunanca telaffuz: [eliniˈki ðimokraˈti.a]), Balkanlar'da bir ülkedir. Yunanistan'ın nüfusu 2017 itibarıyla yaklaşık 10,768 milyon kişidir. Başkenti ve en büyük şehri Atina iken ikinci en kalabalık şehri Selanik'tir.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde konumlanan Yunanistan, Balkan Yarımadası'nın güney ucunda yer alır ve kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye ile sınır komşusudur. Dokuz coğrafi bölgeden oluşur: Ege Adaları, Epir, Girit, İyonya Adaları, Makedonya, Mora, Orta Yunanistan, Teselya ve Trakya. Anakaranın doğusunda Ege Denizi, batısında İyonya Denizi, güneyinde Girit Denizi ve Akdeniz yer alır. Yunanistan, 227 tanesinde yaşanılan çok sayıda adaya sahiptir ve 13.676 km uzunluğundaki kıyı şeridiyle bu alanda Akdeniz Havzası'nda birinci, dünyada ise on birinci sıradadır. Yüzde sekseni dağlık olan ülkenin en yüksek dağı 2.918 metrelik Olimpos Dağı'dır.

Yunanistan; demokrasi, Batı felsefesi, Olimpiyat Oyunları, Batı edebiyatı, tarihyazımı, siyaset bilimi, önemli bilimsel ve matematiksel ilkeler ile Batı dramasının doğduğu yer olması nedeniyle Batı uygarlığının beşiği kabul edilmektedir.[2] Yunanlar, MÖ sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular. II. Filip MÖ dördüncü yüzyılda Yunan anakarasının çoğunu birleştirirken oğlu III. Aleksandros, antik dünyanın büyük bir kısmını fethederek Yunan kültürünü ve bilimini Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yaydı. MÖ ikinci yüzyılda Roma tarafından ilhak edilen Yunanistan, Roma İmparatorluğu'nun ve Yunan dili ve kültürünün baskın olduğu ardılı Bizans İmparatorluğu'nun ayrılmaz bir parçası oldu. Birinci yüzyılda Rum Ortodoks Kilisesi'nin kuruluşu, modern Yunan kimliğini şekillendirdi ve Yunan geleneklerini Ortodoks dünyasına yaydı.[3] On beşinci yüzyılın ortalarında Osmanlı egemenliği altına giren Yunanistan'ın modern bir ulus devlet olarak ortaya çıkışı, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da gerçekleşti. Yunanistan'ın sahip olduğu on sekiz UNESCO Dünya Mirası, ülkenin zengin tarihsel geçmişini yansıtmaktadır.[4]

Yunanistan; yüksek gelirli bir ekonomi, yüksek yaşam kalitesi ve çok yüksek yaşam standardına sahip demokratik ve gelişmiş bir ülkedir. Birleşmiş Milletler'in bir kurucusu, Avrupa Birliği'nin bir üyesi ve 2001'den beri euro bölgesinin bir parçasıdır. Ayrıca aralarında Avrupa Konseyi, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Frankofon'un da bulunduğu pek çok uluslararası kuruluşa üyedir. Kültürel mirası, turizm sektörü, taşımacılık sektörü ve jeostratejik önemi nedeniyle bir orta güç olarak sınıflandırılmaktadır. Balkanlar'ın en büyük ekonomisi ve önemli bir bölgesel yatırımcısıdır.

Yunan adalarına vize muafiyeti Türkiye’ye kazandıracak
Erdoğan'dan Miçotakis'e çok manidar hediye! Erdoğan'la sohbet etmişlerdi! Ataman'dan açıklama geldi...
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye'ye iade-i ziyaret! Türkiye ve Yunanistan anlaştı, imzalar atıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde eğildi, Yunanistan karıştı! Erdoğan ile Yunan gazeteci arasında gülümseten diyalog Hangi Yunanistan adaları vizesiz olacak, muafiyet ne zaman başlayacak? "Hedef ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak!" Öldürülen terörist sayısı 2 bini geçti: Yunanistan ile yeni anlaşma Yunanistan Devlet Televizyonu'ndan skandal harita provokasyonu! İzmir açıklarında kargo gemisi battı! Yunanistan Vizesi: Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler Türkiye ile Yunanistan arasında kritik anlaşma! Yunanistan'dan Filistin konulu Türkiye mesajı! Komşuda 5.4 büyüklüğünde deprem! Ergin Ataman, Yunanistan'da kahraman ilan edildi! 2 yıl sonra... ABD’DEN İSRAİL ÇÖLÜNDE ÜS! KOD ADI ‘SİTE 512’ OLAN ÜSSÜN AMACI NE? Türk Donanmasının İstanbul Boğazı'ndan geçişi Yunan basınında Türkiye Yunanistan’ın işgal ettiği adayı geri aldı Bakan Yerlikaya'dan göçmen kaçakçılığı ile ilgili adım! Sınırdan sızmaya çalışan 11 FETÖ'cü yakalandı Batı Trakya’da Türk Okulları kapatılacak mı? Çanakkale Boğazı'nda tanker arızası! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İki ülke arasında önemli sıçrama olacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i kabul etti! ATİNA’DA 6 TÜRK’ÜN İNFAZ EDİLDİĞİ HESAPLAŞMANIN ŞİFRELERİ! FENER RUM PATRİĞİ İÇİN NEDEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU? Atina'da kanlı saldırı! 6 Türk vatandaşı hayatını kaybetti Yunan gazetesinde bile dalga konusu oldular!