Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa'da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır.

Genel Bilgiler

Ukrayna; doğası, dağları, mimarisi, tarihi, plajları ve gece hayatıyla her sene milyonlarca turist ağırlayan bir Avrupa ülkesidir.

Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Kiev’dir.

Resmi dil Ukraynacadır. Halk arasında farklı diller de konuşulmaktadır.

Para birimi olarak Grivna kullanılmaktadır.

Ukrayna ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Ukrayna’ya yapılan, süresi 60 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Lokasyon / Konum

Doğu Avrupa’da yer alır. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile komşudur. Güneyinde de Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Kiev, Lviv, Donetsk, Odesa

İklim / Hava Durumu

Ilıman karasal iklime sahiptir. Kışın ortalama sıcaklık kuzeydoğusunda -8, güneybatısında -2, Kırım’ın güney kıyılarında ise 4 derecedir. En yüksek sıcaklık 36-42 derece arasındayken, en düşük sıcaklık -30 ile -40 arasında değişmektedir.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun dönem Haziran-Eylül arasıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu çok kullanılan besinlerdir. Borş çorbası ve Vareniki popüler yemekleridir.

Rusya'dan Macron'a tehdit gibi cevap: "Çatışma kaçınılmaz olur"
Ukrayna savaşının ikinci yıl dönümü! Japonya’dan Ukrayna’ya 106 milyon dolar kredi
Putin: En güvenilir ortak Türkler oldu NATO'dan Karadeniz adımı! Ukrayna'ya sevk edilecek... Rusya, Ukrayna saldırılarını başka ülkelere taşıyacak mı? Ukrayna yönetiminden orduya darbe! Tek tek görevden alındılar Stoltenberg, NATO müttefiklerine Türkiye'yi örnek gösterdi! Putin'den açıklama: Uçağımızı Ukrayna düşürdü Çok sayıda ölü var! NATO ve Avrupa’da neler gelişiyor? Macron itiraf etti: Eğer kazanırsa Avrupa'nın güvenliği sona erer! TÜİK verileri açıkladı! Türkiye'den en çok ev alan 20 ülke belli oldu Putin'in sır gibi sakladığı kızı ilk kez röportaj verdi! Ukrayna'da AA ekibinin kaldığı otel bombalandı! Putin imzayı attı: O kişilere Rusya vatandaşlığı verilecek! Türkiye 'savaş' olarak kabul etti! Geçişine asla izin yok Rusya 158 füzeyle saldırmıştı! Zelenski ağır bilançoyu açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul sürecini canlandırmaya hazırız Putin'den Biden'a manidar yanıt: Tamamen saçmalık Toplantıyı basan milletvekili el bombalarıyla odayı havaya uçurdu! ABD'den yardım dilenen Zelenskiy'den savaş itirafı! ABD'den flaş Rusya açıklaması: 315 bin asker... Ukrayna’da Zelenskiy’nin yerine kim geliyor? Volodimir Zelenskiy'den korkunç Gazze açıklaması! "İsrailli bir çocukla Filistinli bir çocuk arasında fark var" Türkiye'den 'garantör ülkeler' teklifine Rusya'dan yeşil ışık! İsrail kapıyı Zelenskiy'nin yüzüne kapattı! Bunu hiç beklemiyordu Rusya'da petrol ve doğal gaz gelirleri yüzde 34,5 azaldı! "Siz kimsiniz? Nükleer saldırıda düşmanın hayatta kalma şansı yok!"