silah

Silahlar, bıçak ve kılıç gibi kesici araçlardan, top ve tüfek gibi patlayıcı araçlara kadar çok geniş bir yelpazede yer alırlar.

ATEŞSİZ YARALAYICI VE ÖLÜMCÜL SİLAHLAR

Gürz, bıçak, kılıç, mızrak, kargı, kırbaç, kalkan, zırh, hançer, balta, kama, koçbaşı, ve bunlara benzer pek çok çeşitte silah geliştirildi. Bunların savaşta en yaygın olanı kılıçtı. Meç, şimşir, gaddare, yatağan gibi çeşitleri vardı. Günümüzde hala kullanılmakta olan kasatura, tüfeğin ucuna takılan dürtücü ve kesici ateşsiz bir silahtır. Koçbaşı, ucunda demir bir koçbaşı bulunan asılı bir kirişten ibarettir. Kale kapılarını yıkmak için kullanılır.

MESAFE SİLAHLARI

yay, cirit, bumerang, mancınık. Ateşli silahların bulunuşuna kadar yaygın olarak kullanılan diğer bir silah oktu. Mancınık, gülleleri ve büyük okları fırlatmaya yarayan bir aletten çok bir mekanizmaydı.

ATEŞLİ SİLAHLAR

Doğu ülkelerinde bulunan barutun, Ortadoğu ve Avrupa'ya geçmesiyle ateşli silahlarda da önemli gelişmeler oldu. Suriye'den Bizans'a geçen bir ateşli silah şaşkınlıkla karşılandı. Çok eskiden beri Asya'da Türkler ve Çinliler tarafından kullanılan barut sonradan roket, top ve tüfek gibi silahlarda kullanılmaya başlandı. Selçuklu ve Osmanlılar döneminde bu tür silahlarda büyük gelişmeler kaydedildi. Kosova Meydan Muharebesi'nde ve özellikle Fatih Sultan Mehmed Han tarafından, İstanbul'un fethinde toptan büyük ölçüde faydalanıldı. Yavuz Sultan Selim Han zamanında, tüfek orduda yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Top namlularına ilk yivi veren de Yavuz Sultan Selim Han'dır. O zamanlar top tekniği Avrupalılardan çok üstündü.

Zamanla büyük değişikliğe uğrayan ateşli silahlar, tabanca, tüfek, bombaatar, top, obüs, havan gibi çeşitli adlar altında, değişik vasıflara sahip birçok çeşitlere ayrıldı. Bunların her birinin kullanılma gayesine göre özellikleri vardır. Ayrıca bunların makineli, yarı otomatik tipleri gelişti.

Güdümlü mermiler, deniz hedeflerine karşı kullanılan torpidolar, çeşitli tipteki bombalar, roketler ve mayınlar da ateşli silahlar grubuna dahil edilebilir. Kara, deniz ve hava birliklerince kullanılan bu silahların bazısı saldırı, bazısı savunma, bazısı da hem saldırı hem de savunma gayesi güder. Mesela uçaklarda saldırı için kullanılan makineli tüfek, top, roket, güdümlü mermi ve çeşitli bombalar bulunabildiği gibi uçaklara karşı savunmada kullanılan güdümlü uçaksavar silahları da vardır. Yine zırhlı bir savaş aracı olan tankta kullanılan makineli tüfek, top, roket, alev makineleri, sis ve gaz makineleri yanında tanklara karşı kullanılan tanksavar topları, roketleri, bombaları, füzeleri bu silahların değişik gayelerde kullanılmasına misaldir.

SİLAH TİPLERİ

Personel silahları
Biyolojik silahlar
Kimyasal silahlar
Nükleer silahlar
Roket ve füzeler
Ağır silahlar
Hava silahları
Deniz silahları
Diğer silahlar

Her ne kadar bir silah olmamakla birlikte, üzerlerinde çeşitli silahlar taşıyan ve birer savaş aracı olan savaş uçağı, savaş gemisi, denizaltı, uçak gemisi, tank da komplike ve dolaylı bir silah olarak kabul etmek mümkündür. Barış zamanlarında politik, istihbarat ve propaganda faaliyetleriyle kültürel ve sosyal yapı üzerinde tahribat yapmak için kullanılan usuller ve yapılan işler de bir silahtır. Savunmada bir vasıta olarak kullanılan radar, sonar, lidar gibi sistemler, lazer ve yapay uydu da birer silah grubu teşkil ederler.

Canlı yayında cinayet: Önce kabzayla dövdü sonra kafasına sıktı
ABD'de bir Türk silah devi: SARSILMAZ, Kansas'ta yükseliyor Yoldan geçen motosikletliyi durdurup kaçan şüpheliyi yakaladı
Suikast sonucu ölen çete lideri silahlarıyla birlikte gömüldü Gelinin reddettiği şahıs düğünü basıp damada kurşun yağdırdı! Bekçiler şoke oldu! 15 yaşındaki çocuğun üzerinden pompalı tüfek çıktı Bu kez kadın maganda: Balkona çıkıp böyle ateş etti Futbol maçında katliam: 4 ölü 63 yaşındaki iş yeri sahibi kiracısını vurdu: "Korkutmak için" dedi Yüzlerce kişinin içinde silahını çekti! Tutukluk yapmasa... Trafikte üzerine ateş açılan baba: "Çoluğum çocuğum var, yapma" Sokak ortasında tabanca ve av tüfeği ile kurşun yağdırdılar Cani adam, ağaca bağlı köpeğe kurşun yağdırdı! ABD onayladı! 15 milyar dolarlık dev silah satışı... Türk ordusunun 25 milimetrelik silahta dışarıya bağımlılığı bitti Yıl 2023: İstanbul'un orta yerinde başlık parası cinayeti Seçim zaferini kutlamaya çalışırken kendini vurarak öldürdü Güpegündüz silahını çıkarıp ateş etti! Kafede saldırı anı kamerada TFF Binası'na silahlı saldırıda bulunan sanığa hapis cezası İstanbul'un göbeğinde uzun namlulu silahlarla korku saçtılar! CHP binasına saldırı iddiası ile ilgili yeni gelişme! Trafikte korkunç olay! Bagajından uzun namlulu silah çıkardı İstanbul'un göbeğinde aracından silahla ateş ederek ilerledi! Biden'ın yeni silah satış politikası: İç işleri de dikkate alınacak Finlandiya şartlardan birini yerine getirdi Kuru sıkı silahla soyguna gelen hırsız vurularak öldürüldü Cezaevinden çıkıp eşini ve kayınvalidesini vurdu Akıllara durgunluk veren olay! Film sahnelerini aratmadı! Kurşunlar havada uçuştu Düğünde maganda kurşunu can aldı! 8 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti