Mersin

Mersin, eski adıyla İçel, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık onuncu şehri. 2016 itibarıyla 1.773.852 nüfusa sahiptir. Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Anamur, Silifke, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut ilçeleri olmak üzere toplam 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Büyükşehir belediyesi statüsü bulunmaktadır. Türkiye'nin güneyinde bulunan bir liman kentidir. Mersin Limanı Türkiye'nin en büyük limanıdır.

Kentin kuzeyindeki Yumuktepe höyüğünde yapılan kazılarda birçok katman ortaya çıkarılmıştır. Bunların en eskisi, MÖ 6300'lere, en yenisi ise Selçuklu dönemine tarihleniyor. Kazılardan çıkarılan eserler, Adana Arkeoloji Müzesi ve Mersin Müzesi'nde sergileniyor. Mersin'in tarih sahnesine çıkışı 19. yüzyılın ortalarına rastlamaktadır. Bu dönemde henüz bir köy olan bölge, konar göçer bir Türkmen aşiretine ev sahipliği yapmış ve adını da bu aşiretten almıştır. Ayrıca Kapadokya bölgesinden gelen Rumlar kent nüfusuna hakim hale gelmişler ve 1850'de kentte 5.250 Ortodoks Rum'a karşılık 1.600 Müslüman yaşamaktaydı. Kentin kaderi özellikle Amerikan İç Savaşı sırasında dünyadaki pamuk kıtlığını gidermek amacıyla Çukurova'da gelişen pamuk üretimi ve bölgenin 1866'da demiryolu ağına bağlanması ile değişmiştir. Bu dönemde Mersin hızla, Çukurova'nın tarım ürünlerinin ihraç edildiği bir liman ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Şehrin bugünkü durumuna gelmesinde, şu anda azınlık olsalar da Hristiyan Levantenlerin önemi yadsınamaz. Şehirde halen Levantenlere ait iki katedral bulunmaktadır, Latin-İtalyan Katedrali ve Arap-Ortodoks Katedrali. Ayrıca şehrin kuzeyine Rumlar için bir kilise yapılması da gündemdedir.

Mersin'de PKK, DEAŞ ve FETÖ'ye eş zamanlı şafak operasyonu!
7 yaşındaki oğlunu boğazını keserek öldürdü Mersin'de uyuşturucu satıcılarına şafak operasyonu
Afyonkarahisar ve Mersin'de orman yangını Eylem hazırlığı yapan 11 kişi gözaltına alındı TBMM önünde Akbelen maden sahası çalışanlarından eylem! Mersin'de uyuşturucu satıcılarına şafak operasyonu Tepki çeken tiyatro oyunu ile ilgili harekete geçildi! Uyuşturucu ticareti yaparak PKK'yi beslediler! Evinin havuzunda elektrik akımına kapıldı! Mersin Gülnar'daki orman yangını kontrol altına alındı Mersin'deki orman yangınına müdahale sürüyor: 373 ev boşaltıldı Mersin'deki orman yangınında tahliyeler başladı Mersin'de DEAŞ'a operasyon! Mersin'de PKK operasyonu! Ekmek, su ve ulaşım fiyatları arttı İneğe içki şişesinde sıvı veren şahıs yakalandı! Pes dedirten savunma Mersin merkezli 5 ilde tefecilere operasyon Mersin'de feci kaza! Yolcu otobüsü ortalığı birbirine kattı Naylon firmadan iş adamına kumpas! Tarsus biraz sabırsız: "İlimize hoş geldiniz" tabelaları asıldı bile Mersin'de aranan şahıslara operasyon: 76 gözaltı kararı Mersin’de FETÖ’nün mahrem yapılanmasına operasyon 30 adrese şafak operasyonu: 31 uyuşturucu satıcısına gözaltı kararı Mersin’de hangi parti seçimi kazandı 2023? Mersin milletvekili seçim sonuçları 2023 5 ilde PKK operasyonu: 28 gözaltı Adana ve Mersin'de kuvvetli yağış! Yollar göle döndü '3 ilde 3 vekil başka partiye geçti' iddiası! Mersin'de Bakan Nebati'nin oy kullandığı sandıktan Erdoğan galip çıktı