CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (kısaca CHP), 9 Eylül 1923'te kurulan, Atatürkçülük ve sosyal demokrasi görüşlerini benimsemiş bir merkez sol Türk siyasî partisidir. Parti tüzük ve programında belirtilen bu görüşlerin yanında sosyalist ve sosyal liberal eğilimler de barındırmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yasal siyasi partisi olma özelliğini taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kalmış ve 1946'ya dek genellikle tek parti yönetimini uygulamıştır. Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalmış siyasi partidir. Millet İttifakı'nda yer alan partinin TBMM'de 144 milletvekili bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından[1] "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsenmiştir.

12 Eylül Darbesi'nin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış; daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69. yıldönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açılmıştır.

CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk'ün vasiyeti ile tasarruf haklarını CHP'ye bıraktığı Türkiye İş Bankası'nın bir bölüm hissesinin de sahibidir. CHP'nin tasarruf hakkına sahip olduğu %28,1'lik orandaki bu banka hisselerinin kazancı, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmaktadır.

2010 yılından beri genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu yapmaktadır.

Tuncay Özkan kimdir? Neden CHP'den atıldı?
Kılıçdaroğlu için Ankara'ya gitmedi: "Kaftancıoğlu'nu görevden al" CHP’de MYK toplantısı tarihi belli oldu! Gündem: Değişim
Oy için mehter marşıyla yürüyordu: Seçim bitince Gezi Parkı'nı andı CHP'de 'iç savaş' başlıyor! İmamoğlu mu, Kılıçdaroğlu mu? CHP'li Mahmut Tanal'dan takipçisine 'pes' dedirten cevap! Gazeteci Özlem Gürses: CHP Genel Merkezi'nde çok kişi ağladı 'CHP'ye oy vermediği için darbedildi' iddiası! Siyasi parti üyeliğini iptal etmek isteyenler sistemi kilitledi "Biz anlattık halk anlamadı, anlayışı demokrasiye büyük saygısızlık" "CHP'yi geri almadan, Türkiye'de seçim kazanamayız" Erdoğan kazandı, Kılıçdaroğlu ve Akşener ne yapacak? CHP'li Sevigen'den Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı sonrası flaş iddia! Bir düzine mağlubiyet! İşte Kılıçdaroğlu'nun seçim karnesi... Kılıçdaroğlu'ndan seçim sonuçları sonrası ilk açıklama! Tanju Özcan kimdir? Tanju Özcan Kılıçdaroğlu'na ne dedi? CHP'nin sistemi yine çöktü! Faik Öztrak'tan sandıkların kapanması sonrası ilk açıklama! Ekrem İmamoğlu erken havlu attı: "Yeni başlangıçlar..." CHP’de kapılar vatandaşa yeniden kapandı! "Fotoğrafını çekeceksiniz yoksa işten çıkarılacaksınız!" Muharrem İnce'nin avukatından bomba kumpas detayı! CHP’de başkanlık yarışı kızışıyor… Kılıçdaroğlu'nun karşısına aday çıkacak mı? Soner Yalçın, Bekir Ağırdır'ı CHP'yi yıkan kafa olarak tarif etti CHP il il milletvekilleri listesi 2023! Özdağ-Kılıçdaroğlu nasıl anlaştı? Zafer Partisi hangi sözleri aldı? Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ anlaştı iddiası! C.Başkanı Erdoğan CHP'nin terör örgütüyle işbirliğini yüzüne vurdu! İnce'den Kılıçdaroğlu'na olay gönderme!