Bilecik

Bilecik, eski adıyla "Ertuğrul", Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan bir ildir.

İl Nüfusu: 218.297'dir. Bu nüfusun %82,6'sı şehirlerde yaşamaktadır (2016). İlin yüzölçümü 4.179 m²'dir. İlde km²'ye 52 kişi düşmektedir. (Bu sayı merkez ilçede 98'dir.) İl merkezinin denizden yüksekliği: 513 m.'dir.

2016 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 8 İlçe, 11 belediye, bu belediyelerde 61 mahalle ve ayrıca 245 köyü vardır.

Şeyh Edebali'nin türbesi buradadır. Bilecik, Marmara Bölgesi'nin güney doğusunda yer almaktadır. Bilecik; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesiştiği noktadadır. Şehir en eski bilinen adları "Agrilion" ve "Belekoma"dır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulduğu topraklardır.

Bilecik'te Batı Anadolu ağzı kullanılmaktadır.

Bilecik milletvekili seçim sonuçları 2023!
HDP Bilecik milletvekili aday listesi 2023 MHP Bilecik milletvekili adayı listesi 2023
CHP Bilecik milletvekili aday listesi 2023 AK Parti Bilecik milletvekili adayı listesi 2023 İYİ Parti Bilecik milletvekili adayı listesi 2023 Görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Semih Şahin'e hapis cezası 1969 Bilecik Spor Kulübü'nde hedef 3 puan İşte çakma Targaryen'in yolsuzlukları... 'Milletim hem aday hem de Cumhurbaşkanı yapacak' Söğüt Altın Madeni'nden cari açığa yüz milyonlarca dolarlık katkı! “Erdoğan dedem geliyor diye geceden beri uyumadım” Bugün Bilecik'te açılıyor!İlk külçe Cumhurbaşkanı tarafından dökülecek Bilecik'teki 109 tonluk altın madeni üretime başladı TOKİ İlk Evim İş Yerim Projesinde yeni kura takvimi açıkladı! AK Parti’de istifa Tarladan kozmetik sektörüne yolculuk: Şerbetçi otu kolonyası Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iletişim bilgileri Bilecik'te TOKİ Sosyal Konut Projesi Hangi ilçelerde yapılacak? Başvuru şartları nelerdir? Bilecik açık arttırma online arsa satışı! Açık arttırma arsa satışı başvurusu nereden, nasıl yapılır "Türkiye’nin en mutlu ili neresidir?" İşte Türkiye’nin en mutlu ve en mutsuz illeri Meteoroloji 'sarı kod' ile uyarmıştı! Sağanak yağış hayatı felç etti Gelen gideni arattı: 'Adil olacağım' dedi, akrabalarını belediyede işe aldı İdrar söktürücü özelliği olan şerbetçi otunun hasadı başladı Bilecik'te facia! Çakıl taşlarının üzerine dökülmesi sonucu hayatını kaybetti CHP Bilecik teşkilatında skandal! Gençlik Kolları Başkanı yarım kilo uyuşturucu ile yakalandı Bilecik’e gitmeden bu listeye göz atın! Tarihi ve doğal güzellikleriyle Osmanlı Şehri Bilecik! Bakan Dönmez, selden etkilenen çiftçiye müjdeyi verdi: Destek ödemeleri yapılacak 200 bin dolarlık rüşvet pazarlığında odada CHP'li başkan da varmış... CHP'li belediyede rüşvet pazarlığının ses kayıtları ortaya çıktı: Dolar kuru hesabı!