DEAŞ'ın Moskova saldırısı sonrası Avrupa'da terör endişesi arttı

Kanlı terör örgütü DAEŞ'ın Horasan kolunun üstlendiği ve 139 kişinin öldüğü Moskova katliamı, Avrupa'yı sıkı güvenlik önlemleri almaya yöneltti! Fransa terör alarmını en üst seviyeye çıkarırken İtalya'da askerler turistik bölgelerde devriye gezmeye başladı.

Moskova'daki saldırının ardından Avrupa alarma geçti. Ülkeler terör seviyesini artırdı, kıtada yeni saldırıların yaşanması endişesi büyüdü.

FRANSA TERÖR ALARMINI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARDI

Rusya'nın başkentinde 139 kişinin hayatını kaybettiği ve terör örgütü DAEŞ'in üstlendiği saldırı sonrası Fransa, terör alarmını en üst seviyeye çıkarmıştı. İtalya da bu hafta güvenlik alarm seviyesini yükseltti.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi başkanlığındaki Ulusal Kamu Güvenliği Komitesi, Paskalya tatili süresince İtalya genelinde terörle mücadele önlemlerinin arttırılması gerektiğini vurguladı. Buna popüler turistik yerler ve "hassas bölgelerde" gözetimin arttırılması da dahil olacak.

 İTALYA'DA DEVRİYE GEZMEYE BAŞLADI

İtalyan askerler, Milano Katedrali'nin önünde devriye gezmeye başladı. Almanya'da ise İçişleri Bakanı Nancy Faeser, DAEŞ'in Horasan kolundan kaynaklı tehdidin Moskava'daki saldırı öncesinde de mevcut olduğunu söyledi.

Süddeutsche Gazetesi'ne konuşan Alman bakan, alarm seviyesinde bir değişikliğin şu anda gerekli görülmediğini belirtti. Feaser, "DAEŞ-Horasan zaten şu anda Almanya'daki en büyük İslamcı tehdidi oluşturuyor. Güvenlik makamlarımız çok dikkatli ve daha uzun bir süredir bu terör grubunu izliyor" diye konuştu.

 "YALNIZ KURT SALDIRILARI DAHA OLASI"

Bir diğer Avrupa ülkesi İngiltere'de de terör kaynaklı endişe arttı.

Mirror gazetesine konuşan eski bir istihbarat görevlisi, Moskova saldırısı sonrası terör saldırılarının daha olası olduğu uyarısını yaptı ve İngiltere'ye yönelik tehdidin Avrupa'daki diğerlerinden daha farklı olacağını düşündüğünü belirtti.

Eski subay, İngiltere'ye yönelik "yalnız kurt" saldırılarının daha olası olduğunu ifade ederek, "İslam Devleti'nin bu kolu becerikli ve acımasız olduğunu kanıtladı" dedi. Paris'teki Louvre müzesinde, en yüksek güvenlik seviyesini gösteren bir tabela.

 "DEAŞ, HEDEFLERİNİ GENİŞLETTİ"

ABD merkezli NPR'ye konuşan uzmanlar ise askeri ve bölgesel gerilemelere rağmen Horasan DAEŞ'inin hedeflerini ve operasyonlarını genişlettiğini söyledi.

Bir uzman, "DAEŞ-Horasan'ın Avrupa'da aktif ve engellenmiş planları olduğuna dair raporlar var. Örgüt gerçekten de kendi İslamcılık markasına karşı olduğunu düşündüğü tüm oluşumların peşine düşmek gibi küresel bir misyona sahip" dedi.

Selçuk Bayraktar paylaştı: Heyecan veren Fergani gelişmesi! Kızılcık Şerbeti 65. bölüm fragmanı yayınlandı! Samsun'da vahşet! Genç kadın boğazı kesilmiş halde bulundu...
Sonraki Haber