Amasra şehidinin eşi “Yılın Annesi” seçildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Amasrada'ki maden faciasında eşini kaybeden Sena Sıla Yıldırım için, "Ekibimiz, 24 yaşındaki anneyi 2022 için yılın annesi seçti" dedi.

Bartın'da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesine ait maden ocağında 14 Ekim'de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 42 madenciden biri olan 27 yaşındaki Şaban Yıldırım, geride 5 aylık hamile eşi ve hiç göremediği ikiz bebeklerini bıraktı.

"YILIN ANNESİ" SEÇİLDİ

Tüp bebek tedavilerine başlayacakken evlat sevincini yaşayan hatta doğacak bebekleri Minel Deniz ve Asel Nefes'in isimlerine eşiyle birlikte karar veren 24 yaşındaki Sena Sıla Yıldırım, Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesinde 2 Ocak Pazartesi günü ikizlerini kucağına aldı.

Doğumuna birkaç ay kala yaşadığı büyük acıyı, kızlarından aldığı güçle atlatmaya çalışan ve Kadın Doğum Hastanesi tarafından "Yılın Annesi" seçilen Yıldırım, hastane odasında mutluluk, heyecan ve üzüntüyü bir arada yaşadığını anlattı.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ ÖNCESİNDE GELEN İKİ MİNİK "MUCİZE"

Ekim ayından itibaren tüm gebelik takibinin Bilkent Şehir Hastanesinde yürütüldüğünü, erken doğum riski nedeniyle 27 Aralık'ta hastaneye yatırıldığını ve kızlarının hamileliğinin 33. haftasında dünyaya geldiğini anlatan Yıldırım, yenidoğan yoğun bakımda olan bebeklerinin sağlık durumlarının iyi olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, "Tüp bebek tedavisine başlarken mucize bir şekilde, doğal yolla tek yumurta ikizlerine hamile olduğumu öğrendik. Eylül ayında isimlerine karar vermiştik, Nefes'i evimize bir 'nefes' olsun, Deniz'i ise eşimle hep deniz kenarında buluştuğumuz için koymuştuk. Minel ve Asel'i de Kuran-ı Kerim'de geçtiği ve birbirine uyumlu olduğu için seçmiştik." diye konuştu.

"EVLATLARIM İÇİN GÜÇLÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Hastanede çok iyi bakıldıklarını vurgulayarak, tüm doktorlar ve hastane çalışanlarına teşekkürlerini ileten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Evlatlarım için bundan sonra da güçlü olmaya devam edeceğim. Kızlarım da küçücükler ama çok güçlüler. Solunum sıkıntılarını da atlatmak üzereler, her şey yolunda gidiyor. Kızlarımın güzel bir geleceğe sahip olabilmeleri için elimden geleni yapacağım, onları iyi bir şekilde yetiştirmeye çalışacağım. Kızlarıma bol bol babalarını anlatacağım, hep fotoğraflarını göstereceğim. Anne olmak çok farklı bir duygu ama ikiz annesi olmak daha da başka bir duygu. Hastanenin beni 'Yılın Annesi' seçmesinden de çok mutlu oldum, bu da çok güçlü hissettirdi."

"TEK İSTEĞİM ADALETİN BİR AN ÖNCE YERİNİ BULMASI"

Sena Sıla Yıldırım, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde tedavileri süren madencilere acil şifalar dileyerek, "42 şehit verdik, çok zordu gerçekten. Bu süreçte fazlasıyla da yıprandık. Meclis Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu da incelemelerde bulunmak üzere gitti. Benim tek isteğim, adaletin yerini bir an önce bulması. Suçluların hak ettiği cezayı alarak, acımızın bir nebze hafiflemesi." ifadesini kullandı.

"BEBEKLERİMİZ 1800 GRAM, SAĞLIK DURUMLARI OLDUKÇA İYİ"

AA'nın haberine göre, Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin de bebeklerin tek yumurta ikizi olması nedeniyle Yıldırım'ın "yüksek riskli gebelikler" (Perinatoloji) kliniğinde takip edildiğini ve buranın Türkiye'nin dört bir yanından hasta kabul eden oldukça donanımlı bir merkez olduğunu anlattı. Tekin, şunları kaydetti:

"Bebeklerimiz 1800 gram civarında ve sağlık durumları oldukça iyi. Yenidoğan yoğun bakım birimindeler ama sadece oksijen alıyorlar. Bir hafta içinde de bebekleri annemizin kucağına vermeyi ümit ediyoruz. Sena Hanım'ı hastanemizde 'Yılın Annesi' seçtik. 2022'de çok zorluk yaşadı ama güler yüzüyle, gösterdiği güçlü duruş ve uyumlu tutumuyla ekip olarak ona bu unvanı vermek istedik. Bebekler bize emanet, şehidimizin evlatları bizim de evlatlarımız. Onların sonuna kadar yanında olacağız, bütün takip ve tedavilerini canla başla üstlenmeye devam edeceğiz."

"YAKIN ZAMANDA TABURCU EDİLMELERİ PLANLANIYOR"

Anne Yıldırım'ın takibi ve doğumunu gerçekleştiren Yüksek Riskli Gebelikler (Perinatoloji) Kliniği uzmanlarından Doç. Dr. Atakan Tanaçan da "Sena Hanım, bir anne olarak gerçekten hep çok güçlü durdu, biz de buna şahit olduk. Bebekler biraz beklediğimizden erken geldi ama çok şükür iyiler. Annemizin pozitif tutumunun da çok olumlu etkisi var, yakın zamanda da anneleriyle birlikte taburcu edilmeleri planlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"KENDİSİNE EVLATLARIYLA UZUN BİR ÖMÜR DİLİYORUZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da "Yılın Annesi" için bir paylaşımda bulundu.

Bakan Koca yaptığı paylaşımda, "Amasra'daki madende yaşanan patlamada eşini kaybeden Sena Sıla Yıldırım, doğmadan yetim kalan ikizleri Nefes ve Deniz'i Bilkent Şehir Hastanesinde dünyaya getirdi. Ekibimiz, 24 yaşındaki anneyi 2022 için YILIN ANNESİ seçti. Kendisine evlatlarıyla uzun bir ömür diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Amasra şehidinin eşi “Yılın Annesi” seçildi ile ilgili etiketler Amasra Şehit