Altın ve Madenciler Derneği Başkanı’ndan çok konuşulacak sözler! “Tonlarca altın var”

Altın ve Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Türkiye’nin yaklaşık 5 bin ton altın potansiyeli olduğunu belirten Yılmaz, 1990’lı yıllarda ODTÜ’de yapılan o araştırmayı hatırlatarak Türkiye’nin altın potansiyeli hakkında çok çarpıcı ifadeler kullandı. İşte detaylar…

Altın Madencileri Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, ODTÜ’den Prof. Dr. Ayhan Erler’in 1990’lı yılların başında Türkiye’de 6 bin 500 ton metal altın potansiyeli olduğunu modelleme çalışmasıyla akademik olarak ortaya koyduğunu söyledi. Yılmaz, "Sektör olarak, bu 6 bin 500 tonun yaklaşık 1.500 tonunun nerede olduğunu ortaya çıkardık fakat halen 5 bin ton var, bunun nerede olduğunu ortaya çıkarmak gerekiyor" dedi.

Altın ve Madenciler Derneği Başkanı’ndan çok konuşulacak sözler! “Tonlarca altın var”

5 BİN TON ALTIN 

Yılmaz, “Sektör olarak, bu 6 bin 500 tonun yaklaşık 1.500 tonunun nerede olduğunu ortaya çıkardık fakat halen 5 bin ton var, bunun nerede olduğunu ortaya çıkarmak gerekiyor. 5 bin ton altın, yaklaşık 275 milyar dolar demek. Yer altında 275 milyar dolarlık potansiyelimiz var. Ülke olarak bunu insan yararına, çevreyi koruyarak sorumlu madencilik faaliyetleriyle ortaya çıkarıp ekonomiye kazandırmamız gerekiyor" diye konuştu.

‘5 YIL İÇİNDE YILDA 100 TON ÜRETECEK HALE GELEBİLİRİZ’

“Türkiye, her yıl yaklaşık 200 ton altın tüketiyor” diyen Yılmaz, bunun ortalama 40 tonunun Türkiye’de üretildiğini bildirdi. Yılmaz, “160 tonunu halen ithal ediyoruz. Bu 160 ton, Türkiye’nin doğal gaz faturasına eşit. Ülke üretiminin önce 50, sonra 100 tona çıkabileceğini düşünüyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sektör olarak 20 projelik bir liste sunduk. Bu 20 yeni yatırımı hayata geçirebilirsek, Türkiye 5 yıl içinde yılda 100 ton altın üretebilecek hale gelebilir” şeklinde konuştu.

Altın ve Madenciler Derneği Başkanı’ndan çok konuşulacak sözler! “Tonlarca altın var” ile ilgili etiketler Altın ve Madenciler Derneği ekonomi ODTÜ altın
GÜNÜN VİDEOSU

Çin'de baharatlı taştan sonra şimdi de 'Izgara buz' satılmaya başlandı

Konu tuhaf yiyecek trendleri olduğunda "dibe vurmuşuz" gibi görünüyor: Çinli bir sokak satıcısı, internette viral hale gelen bir videoda görüldüğü gibi, ızgarada buz küpleri pişirirken karşımıza çıkıyor.