Almanya'da Türk ailenin evine molotof kokteyli atanlar salıverildi!

1993 yılında Almanya'nın Solingen şehrinde yaşanan ve 5 Türkün ölümüyle sonuçlanan korkunç kundaklama ve cinayeti hatırlatan vahim bir olay meydana geldi. Yıllar sonra, yine Solingen şehrinde yaşayan İşin ailesinin balkonlarına molotof kokteyli atıldı. Ailenin yangını söndürmeyi başarmasıyla facianın eşiğinden dönüldü. Hiçbir Alman yetkilinin ziyarete gelmediğini belirten Türk aile, Alman polisinin saldırganları salıvermesiyle balkonda nöbet tutarak yaşamaya başladı.

Almanya'nın Solingen kentinde balkonlarına atılan molotofkokteyli ile daireleri yakılmak istenen Türk aile, saldırganların yakalanıp çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından "çocuk" oldukları gerekçesiyle salıverilmesine tepki gösterdi.

BALKONDA NÖBET TUTARAK YAŞIYORLAR

Sibel İşini, 20 Ekim gece 02.00 sularında dairelerine yapılan ve elinden yaralanmasına neden olan saldırıya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırının tekrarlamasından korktuğu için o geceden beri uyumadığını ve çocuklarını korumak amacıyla balkonda nöbet tuttuğunu söyledi.

GAMALI HAÇ ÇİZİLMİŞ BİR MASKE BULDU

Olaydan sonra evlerinin yakınında üzerine kalemle gamalı haç çizilmiş bir maske bulunduğunu ifade eden İşini, maskeyi ilk gördüğünde kendilerine yönelik kundaklama girişimi olabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Bu maskenin olayla bağlantılı olabileceğini aktaran İşini, üç çocuğu ile yaşadığını vurgulayarak, "Gece mutfağı salona bağlayan kapının yanında oturuyordum. Balkona içinde yanıcı madde bulunan şişe atıldı. Birden ateş topu oluştu, kendimi yere attım. Bağırarak çocukları uyandırdım. Oğlumla birlikte yangını söndürürken elim yaralandı. Daha kötüsü de olabilirdi, yarım saat önce ben de balkondaydım." dedi.

Almanya'da Türk ailenin evine molotof kokteyli atanlar salıverildi!

'OLAY GECESİNDEN BERİ UYKUSUZUM'

14 yaşındaki saldırgan ile kendisine yardım eden 13 yaşındaki iki saldırganın önce yakalandıklarını, 2 saat sonra ise serbest bırakıldıklarını öğrendiğini belirten İşini, "Olay gecesinden beri uykusuzum, psikolojim bozuldu, çocuklarıma bir şey olur diye sürekli kontrol ediyorum. Bu saldırganlar cama taş atmadılar, molotofkokteyli attılar. Bizi öldürme teşebbüsünde bulunuldu, ışığım yandığı halde saldırıldı, tesadüf deniliyor. Burada tesadüf hep Türkleri mi buluyor, ben bunu anlamadım." şeklinde konuştu.

'HİÇBİR ALMAN YETKİLİ BİZİ ZİYARET ETMEDİ'

İşini, olayın etkisinden kurtulamadığının ve geceleri balkonda nöbet tuttuğunun altını çizerek, bu ülkede yaşamalarına rağmen olay sonrası birçok Türk yetkilinin ziyaretlerine geldiğini ancak hiçbir Alman yetkilinin kendilerini ziyaret etmediğini dile getirdi.

Sibel İşini'nin çocukları Kubilay, Selim ve Dilara ise saldırıdan dolayı psikolojik sorunlar yaşadıklarını ve geceleri uyuma zorluğu çektiklerini dile getirdi.

SOLİNGEN FACİASINI HATIRLATTI

Ailenin avukatı Fatih Zingal, olayın faili olarak 14 yaşında bir kişiyle kendisine yardım eden 13 yaşındaki bir saldırganın yakalandığını, bu kişilerin olayı gerçekleştirdikleri halde yaşları küçük olduğu gerekçesiyle salıverildiklerini anımsattı.

93'TE 5 TÜRK'Ü ÖLDÜRENLERİN DE YAŞLARI KÜÇÜKTÜ

Almanya'nın Solingen şehrinde 29 Mayıs 1993'te Mevlüde ve Durmuş Genç ailesinin evinin ırkçılar tarafından kundaklandığını hatırlatan Zingal, 5 kişinin hayatını kaybettiği bu olayda da suçu işleyenlerin yaşları küçük olduğu gerekçesiyle az ceza aldığını, şimdi ise bu kişilerin cezalarını çekerek toplum içinde hayatlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Almanya'da Türk ailenin evine molotof kokteyli atanlar salıverildi! ile ilgili etiketler Almanya Türk Irkçı Nazi Alman Çocuk solingen molotof molotov kokteyl balkon kundak kundaklama saldırgan işin
GÜNÜN VİDEOSU

İETT otobüsünde yangın çıktı: Yanan otobüsü elinde yangın tüpü varken üfleyerek söndürmeye çalıştı

İstanbul Kağıthane'de İETT'ye bağlı halk otobüsünün motor kısmında yangın çıktı. Aracın şoförü yangını üfleyerek söndürmeye çalışınca ortaya ilginç bir manzara çıktı. İşte o anlar...