Almanya’da hastaneler kapanabilir! 

Enerji krizi Almanya’da kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Enflasyonunda yükselmesiyle birlikte ülkedeki özel hastanelerin iflasın eşiğine geldi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de yayımlanan "Bericht aus Berlin" programında açıklama yapan Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach hastanelerin gelecek aylarda maddi olarak likidite sorunu yaşayacaklarını, bu sorunların mutlaka çözülmesi gerektiğini belirtti.

Hastanelere daha fazla devlet yardımı yapılması konusunda 18 Ekim Salı günü Maliye Bakanı Christian Lindner ile görüşeceğini ifade eden Lauterbach, "Hastanelerin çok özel bir durumu olduğu açıktır. Burada hızlı ve gerçekten etkili reaksiyon göstermezsek kapanmalar olur." uyarısında bulundu.

"Özel fon oluşturamayız"

Karl Lauterbach, hastanelere özel fon ayrılmasına olumsuz baktığını aktararak, "Her alan için özel fon oluşturamayız." dedi.

Alman Hastaneler Birliğinin eylül ortasında açıkladığı araştırmada, enerji fiyatlarındaki aşırı artış ve yüksek enflasyonun, hastanelerin faaliyetlerini sürdürmesini imkansız hale getirmesi nedeniyle ülkedeki hastanelerin yüzde 40'ının iflasın eşiğinde olduğu ifade edilmişti.

Birliğin Başkanı Gerald Gass da kliniklerin, artan maliyetleri karşılayamayacağını ve bazılarının önümüzdeki aylarda kapanmak zorunda kalabileceğini belirtmiş ve durumun gelecek yıl daha da kötüleşeceği uyarısında bulunmuştu.

 

Almanya’da hastaneler kapanabilir!  ile ilgili etiketler Almanya enerji krizi