Alman politikacı Roth: Erdoğan bizi ciddiye almıyor

TBMM'de kabul edilen Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, Almanya'daki siyasileri rahatsız etti. Federal Parlamento'nun Başkan Yardımcısı Claudia Roth, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'AİHM kararına rağmen Selahattin Demirtaş'ı bırakmadığını' iddia ederek, kendilerini ciddiye almamakla itham etti. Roth skandal açıklamalarına bir de 'Erdoğan'a güçlü bir sinyal vakti' sözlerini ekledi. İşte detaylar...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından sivil toplum grupları üzerinde çeşitli şekillerde müdahale edilmesinin önünü açan kanun teklifine Almanya Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth tarafından tepki gösterildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik baskıların artırılmasını isteyen Roth, Türkiye'ye yönelik silah sanayii ürünlerinin ihracatının, Alman denizaltılarını da kapsayacak şekilde durdurulması gerektiğini ifade etti.

''ERDOĞAN'A GÜÇLÜ BİR SİNYAL VAKTİ''

Roth, “Almanya'nın ve Avrupa Birliği'nin, bu otokratik rotaya daha fazla tahammül etmeyeceklerini gösteren güçlü bir sinyalin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilmesinin zamanı çoktan geldi” dedi.

Deutsche Welle'nin haberine göre TBMM'den geçen yasanın, "Türk toplumunun ve siyasetinin, otokratik dönüştürülme sürecinde bir kilometre taşı" olduğunu dile getiren Claudia Roth, burada amacın eleştirel sesleri susturmak olduğunu öne sürdü.

"ERDOĞAN AİHM KARARLARINI CİDDİYE ALMIYOR"

Alman Meclis Başkan Yardımcısı Roth, terörle mücadele yasalarının, muhalefete ve sivil toplum kuruluşlarına karşı kullanılarak istismar edilmesinin Türkiye'de bir gelenek olduğunu dile getirdi.

Roth ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararına rağmen, Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmamasını da eleştirdi.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğunu ve bu sebepten dolayı AİHM kararlarını uygulama yükümlülüğü altında bulunduğunu belirten Roth, Erdoğan'ın bir kez daha AİHM kararlarını ciddiye almadığını gösterdiğini belirtti.

KANUN TEKLİFİ NEYİ KAPSIYOR?

Geçen hafta sonunda kabul edilen ve Resmî Gazete‘de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek olan yasa, İçişleri Bakanlığına, hakkında soruşturma açılan dernek yöneticilerini, mahkemeden karar çıkana dek görevden alma, dernekleri kapatma ya da buralara kayyum atama ve derneklerin mal varlığına el koyma gibi haklar tanıyor.

 

Alman politikacı Roth: Erdoğan bizi ciddiye almıyor ile ilgili etiketler Almanya Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM Claudia Roth kanun teklifi