Alman basınından çok konuşulacak iddia: Eski Almanya Başbakanı Willy Brandt, ABD muhbiriydi

Alman basını, eski başbakan Willy Brandt hakkında çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Brandt'ın, 1969-1974 yıllarındaki başbakanlık görevinden önce ABD askeri istihbaratı Counter Intelligence Corps için 4 yıl boyunca muhbirlik yaptığı iddia edildi.

Der Spiegel dergisinde yer alan haberde Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) başbakanlık yapan Willy Brandt'ın, bu görevinden önce ABD askeri istihbaratı Counter Intelligence Corps'a (CIC) 1948'den 17 Mart 1952'ye kadar istihbarat sağladığı iddia edildi.

"AMERİKAN HİZMETLERİ İÇİN BİR 'ALTIN MADENİ' DEĞERİNDEYDİ"

CIC'nin gizliliği kaldırılan 1 Haziran 1952 tarihli listesine ulaşan derginin Alman ve Avusturyalı muhbirlerin isimlerinin yer aldığı listeyi ABD Askeri Tarih Merkezi'ndeki tarihçi Thomas Boghardt'a incelettiği ifade edildi. Tarihçi Boghardt'a göre Brandt, Amerikan hizmetleri için bir "altın madeni" değerindeydi.

Dergi, Brandt'ın CIC'ye Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR) ile iktidardaki Sosyalist Birlik Partisi'nin (SED) gençlik kolları FDJ hakkında bilgi verdiğini yazdı.

4 YIL BOYUNCA 200'DEN FAZLA KEZ BİR ARAYA GELDİ

Brandt'ın ayrıca tersaneler, fabrikalar, demir yolu sistemi ve Sovyet ordusunun telefon şebekesiyle ilgili bilgi verdiği öne sürüldü.

Söz konusu kaynaklara göre Brandt, kendisini "güvenilir" olarak sınıflandıran CIC irtibat görevlileriyle 4 yıl boyunca 200'den fazla kez bir araya geldi.

4 yıl boyunca muhbirlik yapan Brandt'ın "O-35-VIII" koduyla kayıt altına alındığı belirtildi.

1992 YILINDA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

1971 yılında Nobel Barış Ödülü'nü alan Willy Brandt, danışmanı ve Başbakanlıktaki sağ kolu Günter Guillaume'nin DDR casusu olduğunun ortaya çıkmasının ardından istifa etmişti.

Willy Brandt, 8 Ekim 1992'de Almanya'nın eski başkenti Bonn yakınlarındaki Unkel kasabasında vefat etti.

Alman basınından çok konuşulacak iddia: Eski Almanya Başbakanı Willy Brandt, ABD muhbiriydi ile ilgili etiketler almanya başbakanı ABD muhbiri Willy Brandt