Ali Yazıcı kimdir? Ne kadar ceza aldı?

Ali Yazıcı kimdir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri ve sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski Kurmay Albay Ali Yazıcı, Çatı davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Yaşanan bu gelişmenin ardından internette Ali Yazıcı kimdir, kaç yaşında, nereli, Ali Yazıcı ne kadar ceza aldı gibi sorulara yanıt aranmaya başlandı. Merak edilen soruların yanıtı haberimizde. Peki Ali Yazıcı kimdir? İşte yanıtı...

Ali Yazıcı kimdir? FETÖ tarafından 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişimi kapsamında yürütülen Çatı davasında Genelkurmayların aldığı cezalar belli oldu. Ceza alan isimlerden biri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri Ali Yazıcı oldu. İnternette ise Ali Yazıcı kimdir, kaç yaşında, nereli, Ali Yazıcı ne kadar ceza aldı gibi sorulara yanıt aranıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. Peki Ali Yazıcı kimdir? İşte yanıtı...

ALİ YAZICI KİMDİR?

Ankara'da görülen FETÖ Çatı davasının ikinci gününde en bomba ifade Erdoğan'ın başyaveri Ali Yazıcı'dan geldi. Ali Yazıcı darbeyi bir ay öncesinden duyduğunu söyledi. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki dava ikinci gününde devam ediyor. Mahkeme başkanı duruşmaya ilk gün getirilmeyen sanıklar bulunduğu için iddianamenin özetini tekrar okudu. Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini darbecilere söylediği iddia edilen ve Cumhurbaşkanına suikast girişimiyle suçlanan Ali Yazıcı’nın savunmasına geçildi.

CUMHURBAŞKANI İZNE GİDİNCE...

Ali Yazıcı, Bulgaristan Sofya’da ateşe olarak çalışırken 27 Temmuz 2015’de göreve atandığını belirterek, 15 Temmuz'da yaşananları şöyle anlattı;

-“Alay komutanlığı sıram gelmesine rağmen bu göreve atandım. Bir yıl boyunca sadakatla hizmet ettiğimi düşünüyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşadığımı düşünmüyorum. 5 Temmuz 2016 tarihine kadar Cumhurbaşkanının yanından hiç ayrılmadım.

-Darbe girişimi öncesi Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanımız iki günlük izne ayrıldı ve benimde ayrılabileceğimi söyledi. 9 Temmuzda da bir haftalık izne çıkarak Tokat’ta gittim. 14 Temmuzda Ankara’ya döndüm. Ankara’da kendi lojmanında kaldım.

BİRŞEYLER OLUYOR BİLGİN VAR MI?

-15 Temmuzda, 16 Temmuzda planlı olana Cumhurbaşkanının Antalya programına katılmak için saat 17.00’da yola çıktım. Yola çıkmadan Cumhurbaşkanı Muhafız Alayında iken hiç tanımadığım Emin Yarbay olduğunu söyleyen bir kişi Antalya’ya gideceğimi öğrenmiş ve kendisinin de Antalya’ya gideceğini söyleyerek benimle geldi. Afyon’da mola verdik. Bu sırada beni ilk beni Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fahri Kasırga aradı. ‘Bir şeyler oluyor bilgin var mı’ diye sordu. Ben araştırıp döneceğimi söyledim.

-Bu sırada bazı telefon görüşmeleri yaptım. Antalya’daki protokol müdürü beni arayıp programın iptal edildiğini söylemesi üzerine gitmekten vazgeçip İzmir’e doğru yola çıktım. Arabadaki Emin Yarbay’a isterse inebileceğini söyledim. Ancak bana ‘komutanım Çiğli’ye gidelim’ dedi. Çiğli’de televizyonda iki saat olayları takip ettik. Oradan misafirhaneye geçtim ertesi sabah Ankara ya döndüm. 16’sında Ankara’ya döndüm ve 17’sinde gözaltına alındım” dedi.

CUMHURBAŞKANI BENİ 3-4 AY ARAŞTIRMIŞ

İfadesinin ardından soruları yanıtlayan Yazıcı, yaver seçilmesinde kimin etkili olduğu sorusuna şu yanıtı verdi;

- “Beni Cumhurbaşkanı bizzat kendisi seçti. Hakkımda 3-4 ay araştırma yapmış. İlçe Ak parti ve muhtarlığa sordurmuş. Mit’ten bilgi istemiş. Benim bunlarla bir alakam olsaydı beni seçtirmezdi. Cumhurbaşkanına suikast suçlamasıyla yargılanıyorum. Her zaman yanında imkan varken yapmıyorum, Cumhurbaşkanımızdan ayrılınca suikast yapacağım söyleniyor. Bu akla yatkın değil”

10 AYDIR DARBEYİ KİM YAPTI DÜŞÜNÜYORUM

Suçlamaları kabul etmediğini tekrarlayan Yazıcı’ya Cumhuriyet Savcısı, “Kendinizi Atatürkçü bir subay olarak tanımlıyorsunuz. Peki sizce bu darbe girişimini kim yaptı. Bir bilginiz var mı?” diye sordu. Yazıcı bu soruyu, “10 aydır düşünüyorum bir sonuca varamadım” şeklinde cevapladı.

DARBEYİ 1 AY ÖNCEDEN SÖYLÜYORLARDI

Yazıcı, hakkında gazetelerde çıkan Cumhurbaşkanlığı uçağında yaptığı iddia edilen ‘darbe’ esprisi ile ilgili soruya, “Bu espriyi ben değil Cumhurbaşkanı danışmanları yapıyordu. Darbe olduğunu ben 15 Temmuz’da öğrendim ama darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu” dedi. Yazıcı, “Danışmanlar mı dillendiriyordu” sorusuna ise “Bu soruya cevap vermek istemiyorum” dedi.

ALİ YAZICI KİMDİR?

Albay Ali Yazıcı, Trabzon'un Sürmene ilçesindendir. 30 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisine önerilen üç isim arasından seçilen Albay Yazıcı, böylece Cumhurbaşkanı Başyaveri görevine getirildi. Yazıcı, darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan isimlerden biri oldu.

Ali Yazıcı kimdir? Ne kadar ceza aldı? ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...