Advocaat'ın A ve B planı ortaya çıktı!

Osmanlıspor deplasmanında iki puanlık kayıp yaşayan Fenerbahçe’de Teknik Direktör Dick Advocaat’ın hem A hem de B planları gün yüzüne çıktı.

Fenerbahçe'nin Hollandalı çalıştırıcının, orta sahada istediği rotasyon şansına sahip olamamasından dolayı kanat ve forvetlere yönelmesi, taktiksel planlarını belirledi.

A planı olarak yıllardan beri süren 4-3-3 sistemini savunan Advocaat, orta sahada bir 6 numara ve iki tane 8 numara oyuncusuyla sahaya çıkıyor. 3’lü hücum hattında da iki kanat ve bir forvet elemanı oturtan tecrübeli çalıştırıcı, hızlı pas ve kontratağa yönelik oyun düşünüyor.

Burada da orta sahanın etkisi skorlarda görülüyor. Ozan Tufan ve Souza’nın 2’şer golle takımın ligdeki en skorer oyuncuları olması dikkat çekiyor. Ancak oyunların sıkıştığı anda Advocaat ve teknik ekibinin 2. planı dahil oluyor. B planı olarak bilinen 4-4-2 taktiği devreye giriyor.

Elinde forvet oynayabilen 4 farklı futbolcusu bulunan 69 yaşındaki antrenör, çift forvetli oyun anlayışıyla sahaya diziliyor. 6 numaralı iki orta saha merkezi tutarken, yine elinde kullanabileceği 5 farklı kanat olmasıyla da bu sistemi işletebiliyor. 10 numara oynayabilen bir oyun kurucu olmamasından dolayı, orta sahada çift yönlü isimlerin öne çıkabileceği bir ana sistem ve forvet elemanlarının öne çıktığı ikinci bir sistem göze çarpıyor.

Sunderland örneği

Dick Advocaat’ın bu iki plana yakın sistemi en son Sunderland’de kullanması dikkat çekti. 2014-15 sezonunda Sunderland’i sonradan devralan ve takımı kümede tutan tecrübeli hoca, 4-3-3’ü ana sistem belirleyip, 4-4-2’yi zorlandığı anlarda devreye sokmuştu.

Hatta Advocaat, ligin bitiminden bir hafta önce Arsenal ile deplasmanda 0-0 berabere kaldıkları maçtan sonra istediklerini yapan oyuncularını tebrik ederken göz yaşı dökmesi dikkatlerden kaçmamıştı..

Kaynak: Skorer

Advocaat'ın A ve B planı ortaya çıktı! ile ilgili etiketler Fenerbahçe Dick Advocaat
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.