"Acil durum ilan edilmeli"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten kritik bir uyarı geldi. Guterres, iklim değişikliği zirvesinde yaptığı konuşmada, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri çağrısında bulundu. Guterres, liderlerden ülkelerinde iklim acil durumu ilan etmelerini istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği zirvesinde yaptığı konuşmada, küresel ısınmayla ilgili önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.

Guterres, dünya liderlerinden iklim acil durumu ilan etmelerini istedikten sonra, "Hala dramatik bir acil durumla karşı karşıya olduğumuzu inkar eden var mı? Bu nedenle bugün, dünya çapındaki tüm liderleri, karbon nötrlüğüne ulaşılıncaya kadar ülkelerinde İklim Acil Durumu ilan etmeye çağırıyorum" diye konuştu.

GELECEK NESİLLERE BOZULMUŞ BİR GEZEGEN BIRAKIYORUZ

Guterres, koronavirüs salgınının ardından başlatılan ekonomik kurtarma paketlerinin düşük karbonlu bir geleceğe geçişi hızlandırmak için bir fırsat olduğunu vurguladı ve bunun yeterince hızlı gerçekleşmediği uyarısında bulundu.

Guterres konuşmasına şöyle devam etti:

"G20 üyeleri teşvik ve kurtarma paketlerinde fosil yakıt üretimi ve tüketimiyle bağlantılı sektörlere düşük karbonlu enerjiden yüzde 50 daha fazla harcıyorlar. Bu kabul edilemez. Koronavirüsten kurtulmak için gereken trilyonlarca dolar, gelecek nesillerden ödünç aldığımız paradır. Bu kaynakları, gelecek nesilleri bozulmuş bir gezegende bir yığın borçla bırakmak için kullanamayız."

"Acil durum ilan edilmeli" ile ilgili etiketler Birleşmiş Milletler küresel ısınma guterres iklim
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...