Abu Dabi’de ilk sünnet heyecanı!

Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)'nin başkenti Abu Dabi'de Yahudi bir bebek sünnet oldu. Bu sünnet, ülke tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor.

Abu Dabi'de düzenenlenen özel törene Almanya'nın başkenti Berlin’den bir haham davet edildi. Haham Yehuda Teichtal’in denetiminde gerçekleşen tören, BAE'de Yahudi bir bebeğin ilk kez sünnet ediliyor olması sebebiyle tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor. 

AİLE İSMİNİ GİZLEDİ

Bir süre Berlin’de yaşamış olan bebeğin ailesi, isimlerinin açıklanmamasını tercih etti.

Abu Dabi’de ilk sünnet heyecanı!

İSRAİL İLE YAKINLAŞIYOR

BAE ve İsrail, son yıllarda siyasi ilişkilerde birbirine hızla yakınlaşıyor. Abu Dabi yönetimi, Tel Aviv ile yakınlaşma çerçevesinde Yahudi adetlerine ilişkin olumlu mesajlar yayınlıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde ise küçük bir Yahudi topluluğu yaşıyor. Bu yıl başta Abu Dabi ve Dubai olmak üzere bazı emirliklerin hükümetleri kendilerini uluslararası ticaret ve dini hoşgörünün merkezi olarak göstermek amacıyla içinde barındırdığı Yahudi topluluğunun varlığını duyurmaya karar vermişti.

Bununla paralel olarak Abu Dabi, 2022 yılına kadar tamamlanması planlanan emirlikteki ilk resmi sinagogu inşa etme kararı aldı.

İnşa edilen yeni sinagog, aynı zamanda bünyesinde bir cami ve kilise de barındırarak dinler arası bir kompleksin parçası olacak.

Abu Dabi’de ilk sünnet heyecanı! ile ilgili etiketler İsrail BAE sünnet haham
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...