ABD'nin terör raporu: Türkiye uluslararası terörle mücadeleye aktif katkı sağlıyor

ABD'nin her yıl yayınladığı terörle mücadele raporunun bu yılki yayınında Türkiye ile ilgili dikkat çeken ifadeler yer aldı. Raporda Türkiye'nin uluslararası terörle mücadeleye aktif katkı sağladığının altı çizilerek, Türkiye'nin FETÖ'yü "terör örgütü" olarak tanımladığı ve bu kapsamda yoğun tutuklamalar gerçekleştirdiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl hazırlanan ve ülkelere göre terör faaliyetlerinin değerlendirildiği rapor yayınlandı.

Dışişleri Bakanlığı'nın raporunda önceki yıllarda olduğu gibi yine DAEŞ'le mücadele konusu öne çıktı.

DAEŞ'in özellikle Afrika kıtasındaki yayılımına dikkat çekildi. Bu durumun terörü ve buna bağlı ölümleri artırdığı belirtildi.

Rapora göre, 2020 yılında terör saldırısı kaynaklı ölümler bir önceki yıla oranla yüzde 10'dan fazla arttı.

Raporun Türkiye bölümünde ise PKK, DAEŞ ve FETÖ terör örgütlerine yer verildi. Türkiye'nin uluslararası terörle mücadele platformlarına aktif katkı sağladığı hatırlatıldı.

PKK'nin ülkede polis ve orduya yönelik saldırılar planladığı ve Avrupa genelinde mali kaynak topladığına dikkat çekildi.

Türkiye'nin etkisiz hale getirdiği PKK'lılara ve verdiği şehitlere ilişkin istatistikler paylaşıldı. Raporda Fetullahçı Terör Örgütü'ne de değinildi.

Türkiye'nin FETÖ'yü "terör örgütü" olarak tanımladığı ve bu kapsamda yoğun tutuklamalar gerçekleştirdiği belirtildi.

ABD'nin terör raporu: Türkiye uluslararası terörle mücadeleye aktif katkı sağlıyor ile ilgili etiketler ABD rapor Türkiye terörle mcüadele
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.