PKK, Barzani'ye saldırıyor

ABD ve Fransa öncülüğündeki devletlerin PKK ile Barzani'yi birleştirme projesi çöktü. DEAŞ'ın saldırılarına karşı koyma bahanesiyle Kuzey Irak içinde alanını genişleten örgüt, IKBY ile çatışmanın eşiğine geldi. Kandil'den ve Mesut Barzani cephesinden gelen açıklamalarla gerginlik silahlı çatışmaya dönüştü. İşte detaylar...

ABD, Fransa ve Körfez ülkeleri, PKK’nın Suriye kolu YPG’yi meşrulaştırmak ve tek aktör yapabilmek için bölgedeki etkin bir güç olan Mesut Barzani’ye yakın ENKS grubu ile masaya oturtmuştu.

Bizzat ABD ve Fransa’dan diplomatların arabuluculuğunda gerçekleşen görüşmelerde siyasi temsil konusunda anlaşmaya varılmış, silahlı güçleri birleştirme konusunda pazarlıklar devam ediyordu. Proje, sahada atılan karşılıklı adımlarla çöktü.

DEAŞ’ın saldırılarına karşı koyma bahanesiyle 600’den fazla köyü işgal eden PKK, son dönemde bölgeyi baskı altına almaya başladı. Özellikle Duhok ve Sincar’da Ekim ayında atılan karşılıklı adımlar, PKK ile Barzani yönetimini çatışmanın eşiğine getirdi.

HERKESİ HARACA BAĞLADI

Yeni Şafak'tan Aybike Eroğlu'nun haberine göre; 8 Ekim’de Türkiye sınırında bulunan sınır kapısı asayiş müdürü ile ünlü bir peşmergeyi öldüren PKK, Duhok’ta vergi adı altında tüm köyleri haraca bağladı. Yol kesen teröristler silah zoruyla TIR’lardan ‘vergi’ adı altında paralar almaya başladı.

Bölgedeki devlet daireleri bile PKK’nın kontrolüne girdi. Barzani’ye yakın basın-yayın organlarına göre Sincar’da gizli cezaevleri oluşturan terör örgütü, kendine karşı çıkan aktivist ve sivilleri buraya kapatıyor. Çok geniş bir bölgeye giriş yasağı koyan örgütün ne gibi hazırlıklar yaptığı bilinmezken, bölgede çok sayıda yerde gizli askeri karargahlar kurduğu da iddialar arasında. Ayrıca Suriye’den de bölgeye silahlar taşındığı ifade ediliyor.

PKK’YI TASFİYE PLANI

Bölgesel yönetim PKK’ya Sincar hamlesi ile karşılık verdi. Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Yönetim arasında Sincar’ın PKK ve Haşdi Şabi güçlerinden arındırılması için imzalanan anlaşma hayata geçirilmeye başlandı. Bağdat ve Erbil, PKK’nın Sincar’dan tasfiyesi için 2 bin 500 kişilik güç kurmak çalışmalarına hız verdi.

PKK’nın işgali altındaki bölgelerle özellikle İran ve Türkiye sınırına yakın bölgelere ağır silahlar ve takviye peşmerge güçleri gönderildi, yeni kontrol noktaları oluşturuldu. Duhok’ta örgütün işgal ettiği bölgelerde hakim tepelere zırhlı araçlarla kontrol noktaları kuruldu. Barzani yönetimi PKK’nın ‘dönüş’ izni vermediği Şengal halkı için de adım attı. Barzani Vakfı, Şengal’e dönmek isteyenlerin yıkılan evlerini yeniden yaptırma sözü verdi.

GÖRÜŞMELER DURDU

İki taraf arasında çatışmaların da çıktığı bu süreç, PKK ile Barzani’yi birleştirme planını çökertti. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında ABD’li ve Fransız diplomatların yönettiği birleşme görüşmeleri durdu. Barzani’nin Suriye’deki uzantısı olan ENKS, 22 Ekim’de görüşmelerin Kandil’in tavrı yüzünden çıkmaza girdiğini açıkladı.

Müzakerelere arabulucuk yapan ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Zehra Bill “Görev sürem doldu” diyerek ABD’ye döndü. Birleşmenin en büyük destekçisi olan Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise seçim sonuçları sonrası istifa edince projenin ABD ayağı da fiilen çökmüş oldu.

TANSİYON DAHA DA YÜKSELECEK

Bu süreçte Barzani ve PKK arasında düşük yoğunluklu çatışmalar da yaşandı. PKK önce 29 Ekim’de Kerkük-Ceyhan boru hattına saldırdı. 8 gün duran petrol akışı yüzünden bölgesel yönetim günlük 10 milyon dolar zarar edildiğini belirterek PKK’ya tepki gösterdi. Diğer çatışma Duhok’a bağlı Çemanke nahiyesinde yaşandı. Bölgede 40’a yakın köyü boşaltan terör örgütü ile bölgeye yeni kontrol noktası kurmaya çalışan Peşmerge arasında çatışma çıktı.

Peşmergelerin geçişi sırasında yola döşeli mayını patlatan PKK’lılar, ardından konvoyu taradı. En az 2 saat süren çatışmalarda 1 peşmerge öldü. Bölgede tansiyonun daha da yükselebileceği ifade ediliyor.

PKK NEDEN SALDIRDI?

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in "Suriye'den çıktığını görmek istiyoruz." sözleri ve Eski IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin "Silah ve güç zoruyla işgal ettikleri bölgeleri boşaltmalılar" açıklaması sonrası terör örgütü PKK saldırıya geçti.

ÇATLAK TSK'NIN SİHA OPERASYONUYLA DERİNLEŞTİ

Öte yandan, PKK ile Peşmerge arasındaki çatlak geçtiğimiz aylarda TSK'nın SİHA operasyonuyla derinleşmişti.

Van’dan havalanan 2 SİHA Kuzey Irak’ın Bradost bölgesinde iki ayrı aracı nokta atışıyla vurmuştu. Operasyonda bölgeye PKK'lılarla görüşmeye gelen Iraklı iki general ve 7 terörist öldürülmüştü.

Öldürülenler arasında PKK elebaşlarından Murat Karayılan ile yakınlığıyla bilinen Agit Garzan kod adlı Murat Kalko da yer alıyordu.

Bu durumdan Barzani yönetimini sorumlu tutan terörist Karayılan, "Irak Ordusu arkadaşlarımızı çağırdı ve onların yanındayken, aynı araçtayken saldırı yapıldı." demişti

PKK, Barzani'ye saldırıyor ile ilgili etiketler Barzani terör terörist PKK ABD Fransa IKBY Peşmerge
GÜNÜN VİDEOSU

Sahibinden kaçan kurbanlık hayvan çatıya çıktı! Çıktığı damdan düşen hayvan kameraya böyle yansıdı

Konya'nın Kadınhanı ilçesinde kurban kesimi için hazırlanan büyükbaş hayvan, sahibinin elinden kaçarak çatıya çıktı. Çıktığı damdan düşen hayvanın güçlükle yakalandığı anlar cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.