ABD'nin karanlık tarihi...

Siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin yankıları sürerken ABD'den çok çarpıcı bir açıklama geldi. Alabama merkezli Equal Justice Initiative (Ortak Adalet Girişimi) köleliğin yasaklandığı 1865'ten sonra 2 bin siyahinin linç edilmesinin kayıt altına alınmadığını duyurdu.

Alabama merkezli Equal Justice Initiative tarafından yapılan açıklamada, ülkede "yeniden yapılanma" olarak nitelendirilen 1865-1867'de 2 bin siyahinin "linç" yöntemiyle katledilmesinin kayıtlara geçirilmediği belirtildi.

Kuruluşun araştırmasına göre, 1865-1950'de 6 bin 500 siyahi linç edilirken, bu dönemde binlerce siyahi de taciz ve tecavüze uğradı.

ABD'NİN "LİNÇ" TARİHİ
ABD'de 1865'te 13. anayasa değişikliğiyle köleliğin yasaklanmasının ardından, durumu kabul etmeyen özellikle güney eyaletlerdeki beyaz ırkçılar, binlerce siyahiyi haksız yere suçlayıp hiçbir yargılama olmadan "linç" etti.

En yoğun linç olayları 1865-1877 döneminde görülse de bu süreç 1950'lerin başına kadar sürdü.

ABD'nin karanlık tarihi... ile ilgili etiketler ABD George Floyd linç
GÜNÜN VİDEOSU

İran'ın İsrail'e fırlattığı füze ve İHA'ları Demir Kubbe işte böyle imha etti! O anlar kamerada...

İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe, İran'dan yollanan füzeleri birer birer imha ediyor. Füzelerin imha edildiği anlara dair görüntüler uluslararası basında geniş yer buldu.