ABD'nin F-16 kararı Yunanistan'ı sarstı

ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışı konusundaki ılımlı yaklaşımı Yunan medyasında hoş karşılanmadı. Türkiye'ye F-16 satışının engellenmesi için uğraş veren Yunanistan'ın hayalleri ABD'nin aldığı karar ile suya düştü.

Yunan basını 2 gündür Türkiye'ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasını konuşuyor. Bir Yunan gazetesi, Yunanistan'da bir hayal kırıklığı yaşandığını ifade ederken ülkede "Yunan lobisi, aylardır uğraştığı Türkiye'ye F-16 satışını engelleme girişini kaybetti" sözlerinin dolaştığını ifade etti.

ABD'nin F-16 kararı Yunanistan'ı sarstı

ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına yeşil ışık yakmasının ardından Yunan basını karıştı. Dünden beri çeşitli haberlerle durumun değerlendirildiği Yunanistan'dan yaşanan hayal kırıklığı gözler önüne serildi.

Türk medyasının bu durumu 'kutladığından' bahsedilen bir haberde Türkiye'den gelen yorumların "ABD Kongresi'nin Türkiye'nin F-16 alımını sınırlandıran bazı kısıtlamalar getirme kozu da kalkmış oldu" şeklinde olduğu ifade edildi.

Yunan gazetelerinden biri bu gelişmenin Yunan kamuoyunda 'inanılmaz bir şaşkınlığa' neden olduğunun altını çizdi. Aynı zamanda haberde Türk medyasında F-16'larla ilgili gelişmenin 'Yunanistan'ın kaybettiğine' yönelik yorumlara neden olduğuna dikkat çekti.

Ancak bu Türk medyasının yorumu değil. Nitekim, Yunan muhabir Maria Zaharaki, konuyla ilgili "Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan ve Senato gündemine getirilen kısıtlamalar savunma bütçesine dahil edilmedi. Yunan lobisi büyük hayal kırıklığı yaşıyor" dedi.

Haberin devamında ise "Yunan lobisi, aylardır uğraştığı Türkiye'ye F-16 satışını engelleme girişimini kaybetti" ifadelerine yer verildi.

MENENDEZ: TÜRKİYE İÇİN F-16'LARI ONAYLAMAYACAĞIM

F-16 gelişmesi ABD'de Yunan ve Ermeni lobilerine yakınlığı ile bilinen Senatör Bob Menendez'in de gündemindeydi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Menendez, bunun Türkiye için bir başarı olmadığını iddia etti.

Menendez, "Bu durum, silah satışıyla başa çıkmak için Senato'da elimizde bulunan birçok araçtan yalnızca biri. Tekrar söyleyeceğim. Türkiye bölgedeki ihalleri durdurana kadar Türkiye için F-16'ları onaylamayacağım" sözlerine yer verdi.

ABD'nin F-16 kararı Yunanistan'ı sarstı - Resim : 2

KAYNAK: SABAH

ABD'nin F-16 kararı Yunanistan'ı sarstı ile ilgili etiketler Yunanistan f-16 ABD