AB'den Facebook'un sahibi Meta'ya tarihi ceza: 1,2 milyar euro

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çatı şirketi olan Meta'ya Avrupa Birliği'nden rekor bir ceza geldi. Meta, veri aktarımında gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) Veri Koruma Kurulu’nun (EDPB) talimatı üzerine 1,2 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

Avrupa Birliği, Meta'ya tarihte bir teknoloji şirketine verilen en yüksek para cezası verdi.

1,2 milyar euroluk cezanın gerekçesi olarak ise Avrupalı Facebook kullanıcılarının verilerinin ABD'deki sunuculara aktarılması gösterildi.

5 GÜN İÇİNDE DURDURMA

AB Veri Koruma Kurulu, ABD merkezli şirketi, veri aktarımının Avrupa gizlilik kurallarını ihlal ettiği konusunda da uyardı. Meta’dan veri aktarımını 5 içinde durdurması istendi .

AB veri güvenliği makamları, Avrupalı kullanıcıların verilerinin ABD istihbarat servislerinin eline geçmesinden endişe ediyor.

AB'den Facebook'un sahibi Meta'ya tarihi ceza: 1,2 milyar euro ile ilgili etiketler Meta Avrupa Birliği Ceza Facebook Instagram
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.