ABD'den Türkiye, F-16 ve NATO açıklaması: Sabırsızlıkla bekliyoruz!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), TBMM İsveç'in NATO üyeliğine kabul edilmesine yönelik tasarıyı onayladığına dair belgenin kendilerine ulaşmasını "sabırsızlıkla" beklediklerini kaydederek, F-16 satışına dair bilgi verdi.

 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), TBMM'nin İsveç'in NATO'ya katılımını onaylaması ve Türkiye'ye F-16 satışıyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. 

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

''TÜRKİYE'NİN ONAY BELGESİNİ ALMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ''

"Türkiye parlamentosunun, son derece yetenekli bir savunma ortağı olarak İsveç'in (NATO'ya) kabul protokolünü onayladığına" değinen Singh, "Türkiye'nin onay belgesini almayı ve Macaristan'ın da bu konuda da hızla harekete geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

RUSYA SALDIRILARINA KARŞI BİRLİKTELİK MESAJI

Singh, İsveç'in 32. üye olarak NATO'ya katılımının, "ittifakı güçlendirmekle kalmayacağını", aynı zamanda "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına karşı, birliktelik mesajı" göndereceğini ifade etti.

''TÜRKİYE'YE F-16 SAĞLANMASI KONUSUNDA ÇÖZÜM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ''

Sözcü Yardımcısı, Pentagon'un, ABD Kongresi'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının verilmesi konusundaki tartışmalara katılıp katılmadığıyla ilgili soruları ise yanıtsız bıraktı.

Singh, "Türkiye'nin elbette kilit bir müttefik olduğunu ve F-16 sağlanması konusunda bir çözüm üzerinde çalıştığımızı belirtmenizi tercih ederim." demekle yetindi.

ABD'den Türkiye, F-16 ve NATO açıklaması: Sabırsızlıkla bekliyoruz! ile ilgili etiketler ABD Türkiye f-16
GÜNÜN VİDEOSU

Pendik Belediyesi'nde CHP'li meclis üyesinden İmamoğlu önergesi! Ahmet Cin'den manidar cevap!

Pendik Belediye Meclisi’nde CHP meclis üyesi, İmamoğlu‘nun Pendik Belediye Meclisine resminin asılması ile ilgili önerge verdi. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, "Siz ne zaman Cumhurbaşkanımızın resmini asarsanız ben de o zaman İmamoğlunun resmini asacağım!" diyerek teklifi reddetti.