ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım sinyali!

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Batılı ülkelerin, Ukrayna'nın bazı bölgelerinde Rusya’nın düzenlediği sözde referandumları tanımayacağını açıkladı. ABD'nin Rusya'ya ek yaptırımlar getireceği uyarısını yineleyen Blinken, "Rusya'ya ilhaka devam etmesi durumunda ek, ciddi ve hızlı maliyetler getireceğiz" dedi.

Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk’ta düzenlediği sözde referandumlara tepkiler devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da düzenlediği sahte referandumların ardından ilhak edebileceği 4 bölgenin Batılı ülkeler tarafından asla tanımayacağını ifadelerini kullandı.

"ŞEYTANİ BİR PLAN"

Rusya'nın sözde referandumlarını "şeytani bir planı" olarak nitelendiren Blinken, "Biz ve diğer birçok ülke zaten bu konuda çok netiz. Ukrayna topraklarının Rusya tarafından ilhakını tanımayacağız" ifadelerini kullanarak, "Burada neler olduğunu hatırlamak önemli. Rusya, Ukrayna'yı işgal etti, toprakları ele geçirdi. Ele geçirdiği toprakların bir kısmı üzerinde yerel halkı yerinden ederken şeytani planını sürdürüyor" dedi.

ABD’DEN RUSYA'YA YENİ YAPTIRIM SİNYALİ

ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya'nın referandumlara devam etmesi durumunda ABD'nin Rusya'ya ek yaptırımlar getireceği uyarısını yineleyen Blinken, "Rusya'ya ilhaka devam etmesi durumunda ek, ciddi ve hızlı maliyetler getireceğiz" dedi.

ABD'nin Ukrayna'nın savunmasına desteğini yineleyen Blinken, "Ukraynalılar kendilerinden alınan toprakları geri almak için ihtiyaç duydukları ne gerekiyorsa yapmaya devam edecekler. Bu çabalarında onları desteklemeye devam edeceğiz. Ukrayna'nın Rusya tarafından yasa dışı olarak ele geçirilen toprakları geri almak da dahil olmak üzere, kendi topraklarında kendini savunma konusunda mutlak hakkı olduğu konusunda da aynı derecede netim" diye konuştu.

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım sinyali! ile ilgili etiketler ABD Rusya Yaptırım
GÜNÜN VİDEOSU

Bayraktar AKINCI'dan Çakır'la tam isabet! 100 km uzaktan hedefi işte böyle vurdu...

Bayraktar AKINCI TİHA, milli olarak geliştirilen Çakır Seyir Füzesi ile gerçekleştirdiği test atışında 100 kilometre uzaktan deniz üstündeki hedefi tam isabetle vurdu. İşte o anlar...