ABD'den kritik hamle! PKK’nın ağlaması işe yaramadı

Türkiye sınır güvenliğini sağlamak amacıyla YPG/PKK'nın terör mevzilerine yönelik kara harekâtına hazırlanırken ABD’den kritik bir hamle geldi.

Pençe Kılıç Hava Harekâtı ile sivil ve bebek katillerine darbe indiren Türkiye kara harekatı ile PKK/YPG işgalindeki bölgeleri kurtarma hazırlığı yapıyor. TSK hazırlıklarını tamamlarken güvenlik güçleri, Suriye Milli Ordusu ile birlikte "ileri" talimatını bekliyor.

Suriye'de konuşlu bulunan ABD'nin, Türkiye'nin kara harekatı öncesi ne yapacağı merak konusuydu. ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik başlatacağı kara harekatını sebep göstererek sivil personellerini Irak'ın kuzeyine çektiği öne sürüldü. ABD'den konu ile ilgili yalanlama gelmedi. CENTCOM, "Suriye'deki personel hareketlerimiz hakkında konuşamayız" ifadelerini kullandı.

İSTİKAMET ERBİL

Al-Monitor Haber Ajansı'nın aktardığına göre; ABD, diplomatlar aynı şekilde dahil olmak üzere bütün sivil personelini Erbil'e tahliye etti. Tahliye edilen kişilere gerekçe olarak Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusuna bir kara saldırısı hazırlığında olduğunu gösterdi.

ABD "KONUŞAMAYIZ" DEDİ

ABD'nin, Suriye'nin kuzey ve doğusundaki diplomat dahil olmak üzere sivil personelini Erbil'e çektiği iddiaları ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmadı. Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye'deki Amerikan askerlerinin güvenliğini gerekçe gösterip bu konuda konuşmayacaklarını duyurdu.

CENTCOM, bu iddiaların doğru olup olmadığı sorusuna, "Suriye'deki personel hareketlerimiz hakkında konuşamayız, bunu yapmak güçlerimizi tehlikeye atar" ifadelerini kullanarak cevap verdi.

YALANLAMADILAR

Bunlar ile birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı iddiaları doğrulamadı ancak verilen yazılı cevapta, benzer sorular aldıklarını kaydederek daha önce yaptıkları gerilimi düşürme çağrısını yineledi. Israrlı sorular üzerine Dışişleri yetkilileri, iddiaları yalanlamazken geçen hafta yapılan açıklamanın ötesinde bir yorum yapmayacaklarını kaydetti.

 

ABD'den kritik hamle! PKK’nın ağlaması işe yaramadı ile ilgili etiketler YPG terör
GÜNÜN VİDEOSU

İran'ın İsrail'e fırlattığı füze ve İHA'ları Demir Kubbe işte böyle imha etti! O anlar kamerada...

İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe, İran'dan yollanan füzeleri birer birer imha ediyor. Füzelerin imha edildiği anlara dair görüntüler uluslararası basında geniş yer buldu.