ABD'den F-16 açıklaması: Türkiye, satış kabul mektubunu imzaladı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye, F-16 satış kabul mektubunu imzaladı." denildi.

CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy şu bilgileri aktardı: ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden aldığım bilgiye göre Ocak ayının sonuna doğru Kongre’ye yapılan resmi satış bildirimiyle başlayan süreç tamamlandı.

Teklif mektubu ve kabul mektubu adımları gerçekleştirildi. Bundan sonra geriye tek kalan şey Blok 70 F-16’ların üretimi ve teslimatı olacak." bilgisini paylaştı. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise, "Mektubu kabul etmek ayrı, sözleşme ayrı bunun bir altını çizeyim önce. Mektup tamamen teknik alt yapıdan meydana geliyor. Parça, parçanın nerede üretileceği, fiyat gibi konuları alındı ve bunun üzerine çalışılıyor. Bazı yerlere şerh konulması bekleniyor. Bu yüzden bazı görüşmeler de yapılacak. İşler tersine döndü bu işin hızla yapılmasını bu kaz ABD istiyor." bilgisini paylaştı.

ABD'DEN TÜRKİYE'NİN SATIN ALDIĞI F-16 UÇAKLARINA DAİR AÇIKLAMA

ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye'nin F-16 satımına ilişkin değerlendirmede bulundu.

ABD Büyükelçisi Jeffry Flake yeni F-16'ların Türkiye'ye satışında ileriye doğru büyük bir adım atıldığını açıkladı. Flake, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım." ifadelerini kullandı.

"SARSILMAZ BAĞLILIĞIN ÖRNEKLERİNDEN"

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler departmanı ise Türkiye'nin Ocak ayında satın alımında anlaştığı F-16 savaş uçaklarına dair "ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri." değerlendirmesinde bulundu.

F-16 SATIN ALIM SÜRECİNİN GEÇMİŞİ

ABD hükümeti, Ocak ayında Türkiye’ye F-16 jetlerinin satılmasına onay verdi. 23 milyar dolar değerinde bir anlaşmayı işaret eden bu karar, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinin ardından geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin 40 adet yeni F-16 alacağı, halihazırda elinde bulunan 79 tanesinin ise yenileneceği belirtildi. AFP’ye konuşan bir ABD yetkilisi, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine verdiği resmi onaya dair tasdik belgelerinin Washington’a ulaşmadan jetlerin satışına onay verilmediğini aktardı. Resmi onayın gelmesinden sonra ise Kongre satın alımı onayladı.

Başka bir anlaşmada da Yunanistan’a 8,6 milyar dolar değerinde 40 adet F-35 satılmasına karar verildi. ABD, 17 Temmuz 2019'da proje ortağı olduğu F-35 yeni nesil savaş uçaklarının üretim sürecinden Türkiye'yi çıkarmıştı. Buna gerekçe olarak da Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması gösterilmişti.

ABD'den F-16 açıklaması: Türkiye, satış kabul mektubunu imzaladı ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Terastan düşen ve cama tutunarak kurtulan genç yaşananları anlattı

Artvin'de terasta fotoğraf çekilmek isterken dengesini kaybedip düşerken son anda tuvaletin penceresine tutunarak hayatta kalan genç, yaşadığı korku dolu anları anlattı.