ABD’deki 4 Temmuz kutlamasında silahlı saldırı: 6 ölü, 20'den fazla yaralı

ABD’nin Illinois eyaletinde Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında bir anda silah sesleri duyuldu. Bölgede bulunanlar panikle kaçmaya başlarken, bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybederken, 16 kişi de yaralandı. Daha sonr ayapılan açıklamada can kaybının 6'ya yükseldiği, 20'den fazla yaralı olduğu belirtildi.

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’taki Central Street'teki Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında silahlı saldırı düzenlendi, kutlamalar iptal edildi.

ABD’deki 4 Temmuz kutlamasında silahlı saldırı: 6 ölü, 20'den fazla yaralı

Yerel basın, saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 16 kişinin de yaralandığını belirtti. Görgü tanıkları ise, en az 20 el silah sesi duyduklarını iddia etti. Saldırının ardından Highland Park’ın yakınlardaki Deerfield, Evanston ve Northbrook’ta da Bağımsızlık Günü kutlamaları iptal edildi. Illinois eyalet polisi tarafından yapılan açıklamada, saldırı aktif bir nişancı durumu olarak nitelendirilerek, Highland Park polisine yardım edildiği belirtildi.

ABD’deki 4 Temmuz kutlamasında silahlı saldırı: 6 ölü, 20'den fazla yaralı - Resim : 2

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot yaptığı açıklamada, "Highland Park'ta yaşanan trajedi yıkıcı. Belediye Başkanı Rotering ile görüştüm ve desteğimizi sundum. Chicago Polis Departmanı yardım sağlıyor. Kolluk kuvvetleri, tetikçiyi gözaltına almak için çok çalışıyor” dedi.

ABD’deki 4 Temmuz kutlamasında silahlı saldırı: 6 ölü, 20'den fazla yaralı - Resim : 3

CAN KAYBI ARTTI

Highland Park Polis Şefi Chris O'Neill yaptığı açıklamada, saldırıdaki can kaybının 6’ya yükseldiğini belirterek, yaralı sayısının ise 20’den fazla olduğunu aktardı.

SALDIRININ ÇATIDAN DÜZENLENDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Saldırganın henüz yakalanmadığını ifade eden O'Neill, saldırganın 18-20 yaşlarında beyaz bir erkek olduğunu ve beyaz ya da mavi tişört giydiğini belirterek, zanlıyı yakalamak için çalışmaların devam ettiğini aktardı. Olay yerinde bir tüfek ele geçirildiğini açıklayan O'Neill, saldırının "tamamen rastgele" yapıldığını ve saldırganın bir çatıdan kalabalığa ateş ettiği üzerinde durduklarını aktardı. Yaralıların kaldırıldığı hastanelere göre ise, toplam 31 kişinin tedavi altına alındığı ifade edildi.

ABD’deki 4 Temmuz kutlamasında silahlı saldırı: 6 ölü, 20'den fazla yaralı - Resim : 4

ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Silahlı saldırıyla bağlantılı olduğu belirtilen bir şahıs gözaltına alındı. Polis, saldırgan şahsın kimliğini, 22 yaşındaki Robert E. Crimo III olarak belirlediklerini söyledi. Yetkililer, Crimo'nun olaysız bir şekilde gözaltına alınarak Highland Park polis merkezine götürüldüğünü aktardı.

UÇUŞ KISITLAMASI GETİRİLDİ

Federal Havacılık İdaresi, Highland Park hava sahasına geçici uçuş kısıtlaması getirildiğini duyurarak, Highland Park Polis Departmanı yönetimindeki "yardım uçakları" hariç kısıtlamanın yerden 3 bin fit yükseklikte ve 8 kilometre yarıçapında geçerli olduğunu belirtti.

ABD’deki 4 Temmuz kutlamasında silahlı saldırı: 6 ölü, 20'den fazla yaralı ile ilgili etiketler ABD 4 Temmuz kutlama silahlı saldırı Illinois Highland Park

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Kahramanmaraş'ta ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremleri sonrası ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı.