ABD’de otomobil satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 12,2 arttı

Geçtimiz sene çip krizi nedeniyle düşüş yaşanan ABD otomobil pazarında, satışlar yükselmeye devam ediyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA) paylaştığı verilere göre otomobil satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 12,2 artarak, yükselişini art arda üçüncü aya taşıdı. İşte detaylar…

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin ekim ayına ilişkin yeni otomobil tescil verilerini açıkladı.

ABD’de otomobil satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 12,2 arttı

Buna göre, geçen yılın ekim ayında 664 bin 861 olan yeni otomobil satışları, bu yılın aynı ayında yüzde 12,2 artarak 745 bin 855'e çıktı. Böylece yeni otomobil satışları yıllık bazda yükselişini art arda üçüncü aya taşıdı.

Geçen yılın eylül döneminde özellikle çip kıtlığı Avrupa'da araç üretimini ve satışlarını düşürmüştü. Bu yılın ekim ayındaki yükseliş geçen yılın baz etkisinden kaynaklandı.

Çip sıkıntısının azalmasına rağmen söz konusu artış, birikimli siparişlerin azalması nedeniyle bir trend dönüşü olarak değerlendirilmiyor. Ekonomik aktiviteye ilişkin belirsizlikler nedeniyle yeni siparişlerin güçlü olmadığı ifade ediliyor.

ABD’de otomobil satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 12,2 arttı - Resim : 2

Otomobil satışları hala korona virüs salgını öncesi seviyeye ulaşamazken, ağustos, eylül ve ekimdeki artışlar da önceki aylardaki zayıflığı telafi etmeye yetmedi.

AB ülkeleri arasında otomobil satışları ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre Almanya'da yüzde 16,8, İtalya’da yüzde 14,8 ve İspanya’da yüzde 11,7 oldu.

AB üyesi 27 ülke arasında eylül ayında en fazla yeni otomobil Almanya'da trafiğe çıktı. Bu dönemde Almanya'da 208 bin 642, Fransa'da 124 bin 981, İtalya'da 115 bin 827 ve İspanya'da 65 bin 966 yeni otomobil tescil edildi.

AB'de yeni araç tescilleri, Ocak-Ekim 2022'de ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 düşerek 7 milyon 529 bin 965'e indi.

ABD’de otomobil satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 12,2 arttı - Resim : 3

ABD'DE EYLÜL AYINDA EN ÇOK VOLKSWAGEN TERCİH EDİLDİ 

AB'deki yeni araç satışlarında VW Grubu'nu, Stellantis Grubu izledi. Peugeot, Fiat, Citroen ve Opel gibi markaları içeren Stellantis Grubu, toplam 141 bin 500 otomobil sattı.

Renault Grubu 76 bin 916 otomobille üçüncü, Hyundai Grubu ise 68 bin 313 adetle dördüncü sırada yer aldı.

 

ABD’de otomobil satışları ekim ayında yıllık bazda yüzde 12,2 arttı ile ilgili etiketler Otomobil Volkswagen ABD Renault
GÜNÜN VİDEOSU

30 bina ve 114 kişi tahliye edildi... Gaziosmanpaşa’da yaşanan toprak kayması kamerada!

Gaziosmanpaşa'da akşam saatlerinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle bölgedeki 30 bina ve 114 kişi tahliye edildi. Toprak kaymasının yaşandığı anlar saniye saniye kameralara yansıdı.