ABD istihbaratından yeni iddia: Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşedi

ABD istihbaratından Rusya ile ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. ABD'nin gizliliğini kaldırdığı istihbarat raporuna göre, Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşenmesi emri verdi. Öte yandan Moskova yönetiminin Ukrayna tahıl ihracatının ablukasının bir parçası olarak Dinyeper Nehri'ni ise çoktan mayınlarla döşediği belirtildi.

ABD, Rus donanmasının Ukrayna'nın Karadeniz limanlarına Mayın döşeme emri verdiğini söyledi. Gizliliği yeni kaldırılan ABD istihbaratına göre, Rus donanmasına Odesa ve Ochakiv limanlarına mayın döşeme emri verildi ve Ukrayna tahıl ihracatının ablukasının bir parçası olarak Dinyeper Nehri'ni ise çoktan mayınlarla döşedi.

İstihbarat operasyonu, bu hamlelerin Rusya'nın küresel kıtlığı tetiklemekle tehdit eden tahıl ihracatı ablukasının bir parçası olduğunu iddia ediyor.

ABD istihbaratından yeni iddia: Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşedi

UYDU GÖRÜNTÜLERİ ABD TARAFINDAN YAYINLANDI

ABD'li yetkililer ayrıca, tahıl ihracatındaki kesintinin küresel bir kıtlığı tetiklemekle tehdit ettiği bir zamanda, Ukrayna'nın en büyük ikinci tahıl terminali Mykolaiv'de bu ayın başlarında Rus füze saldırılarının yol açtığı hasarı gösteren uydu görüntüleri yayınladı. Mykolaiv'deki ayçiçek yağı depolama tankları da çarşamba günü saldırıya uğradı.

Rusya, Karadeniz limanlarının çevresine mayın döşediğini yalanladı ve Kiev'le ilgili iddiaları tersine çevirerek Ukraynalıların kendi limanlarına mayın döşediğini iddia etti.

ABD istihbaratı bunun, hâlâ Ukrayna kontrolündeki kıyı şeridini kesmek için ortaya konan bir Rus stratejisi olduğunu söylüyor.

ABD istihbaratından yeni iddia: Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşedi - Resim : 2

ABD'li bir yetkili, "ABD, Karadeniz filosunun Ukrayna'nın Odesa ve Ochakiv limanlarını etkin bir şekilde ablukaya alma emri altında olduğu bilgisine sahip. Rusya'nın kuzeybatı Karadeniz'de mayın döşemediği iddialarına rağmen, Rusya'nın aslında Karadeniz'de Ochakiv yakınlarındaki mayınları yerleştirdiğini doğrulayabiliriz. Ayrıca Rus güçlerinin daha önce Dinyeper Nehri'nde de mayın kullandığına dair işaretlerimiz var.” sözleriyle iddiaları açıkladı.

Yetkili, "Ukrayna'nın deniz yoluyla ihracatı küresel gıda güvenliği için hayati önem taşıdığından, Rusya'nın Karadeniz'in kuzeyindeki üçte birlik alanda deniz ticaretinin durmasına neden olan ve bölgeyi navigasyon için güvensiz hale getiren eylemlerinin etkisi küçümsenemez" dedi.

ABD istihbaratından yeni iddia: Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşedi - Resim : 3

TAHILIN YÜZDE 95'İ BU LİMANLARDAN ÇIKIYOR

Ukrayna'nın dünya buğday ihracatında 10'uncu sırada olduğu ve bu ihracatın yaklaşık yüzde 95'inin Karadeniz limanları üzerinden ülkeyi terk ettiği biliniyor.

Öte yandan alternatif kara yolları incelenirken, İngiltere, Karadeniz üzerinden kargo gemilerine eskortluk teklif eden Türkiye'ye teknik uzmanlık teklif etti. Ankara da önerilen tahıl konvoylarını görüşmek üzere Rus yetkililerle bir toplantı tarihi belirleyemediğini söyledi.

ABD dün ayrıca, Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri olan Mykolaiv'deki Nika-Tera tahıl terminaline 4 Haziran'da Rus saldırısında verilen hasarın ölçeğini gösteren uydu görüntülerinin gizliliğini kaldırdı.

ABD istihbaratından yeni iddia: Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşedi - Resim : 4

ABD'li yetkililer "Görüntü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin, bölgedeki tahıl silolarından üçünün yanı sıra tahılları gemilere yükleyen konveyör sisteminin yok olmasına yol açtığını açıkça ortaya koyuyor" dedi.

Bu da Rusya'nın saldırısı nedeniyle tahıl terminalinin ihracat kapasitesinin en az üçte bir oranında azaldığı anlamına geliyor.

ABD istihbaratından yeni iddia: Rusya Karadeniz'deki limanlara mayın döşedi ile ilgili etiketler ABD İstihbarat Rusya Karadeniz liman mayın
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posteri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne asıldı! "Yine Reis, Yeniden Reis"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından bir grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterini astı. O anları kameraya alan bir vatandaşın "Yine Reis, Yeniden Reis" sloganları attığı görüldü.