ABD enflasyon verileri açıklandı

ABD Merkez Bankası'nın para politikası hakkında ipucu verecek olan enflasyon verileri açıklandı. ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında arttı.

ABD Merkez Bankası'nın para politikası hakkında ipucu verecek olan enflasyon verileri açıklandı.

ABD enflasyon verileri açıklandı

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tüketici fiyatları Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Piyasa beklentisi de bir önceki ay yüzde 3,4 olan enflasyon artış hızının aynı kalacağı yönündeydi.

Aylık bazda ise tüketici fiyatları değişiklik göstermedi. Piyasalar bir önceki ay yüzde 0,3 olan artışın yüzde 0,1 artışa ineceğini öngörüyorlardı.

Çekirdek enflasyon beklentinin altında

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,4 olarak geldi. Analistler çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,5 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 2,0 azalırken, yıllık yüzde 3,7 arttı; gıda fiyatları aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 2,1 arttı.

Reel ortalama haftalık kazançlar aynı ayda yüzde 0,4 artış gösterdi.

 

 

ABD enflasyon verileri açıklandı ile ilgili etiketler ekonomi ABD enflasyon
GÜNÜN VİDEOSU

MSB duyurdu! Irak ve Suriye'de PKK'ya ağır darbe: 10 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Irak’ın kuzeyindeki Gara ve Pençe Kilit bölgelerinde tespit edilen 5 PKK’lı terörist ile Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgelerinde belirlenen 10 PKK/YPG’li teröristi etkisiz hale getirildiğini duyurdu.