ABD "demokrasiyi" artık fonlarla getiriyor!

Tunus'ta gerçekleşen darbenin ardından, darbeci Cumhurbaşkanı Kays Said'in ABD'den aldığı "fon"lar gündeme geldi! ABD, Türk medyası ve STK'larına yaptığı maddi yardımların benzerini " Demokrasiyi kurumsallaştırmak…" gibi gerekçelerle Tunus'ta darbeye destek verenlere de yaptı!

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Sözcü yazarı Soner Yalçın son günlerin Türkiye'deki iki önemli tartışma konusu hakkında çarpıcı bağlantılar kurdu...

Bunlardan biri ABD'den fon alan muhalif gazeteciler, diğeri ise Tunus'ta gerçekşen ve Cumhurbaşkanı Kays Said'in paravan yapıldığı askeri darbeydi...

Soner Yalçın bu iki olay arasındaki ilişkiyi "Tunus’un fonlanması" başlığını taşıyan yazısında masaya yatırırken, "Önce… Mısır'da “15 Temmuz darbesi” oldu; İhvan ezildi. Şimdi… Tunus'ta “15 Temmuz darbesi” oldu; Nahda eziliyor. Türkiye de bunu yaşadı: FETÖ, 15 Temmuz 2016'da darbe yapmaya kalkıştı; AKP'yi yıkamadı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin de gündeminde olduğu üzere, Amerika'nın Tunus'a dağıttığı paralar/fonlar üzerinden önemli tespitler yapan Yalçın şunları kaydetti;

"Rachida Ennaifer, “darbeci” Cumhurbaşkanı Kays Said'in başkanlık ofisindeki iletişim başkanı bir gazeteci… Tunus'ta yayın yapan günlük Fransızca La Presse gazetesinin yöneticisi idi. Gazete, İhvan'a karşı kontr-terör mücadelesinden dolayı ABD'den fonlandı. (Gazete, Tunuslu ve Fransız Yahudi doktor Henri Smadja tarafından 1934'de kuruldu. Kardeş gazetesi Arapça Assahafah.)

Tunus'ta halkın ayaklanmasıyla gerçekleşen “Yasemin Devrimi” (18 Aralık 2010-14 Ocak 2011) ardından ülkeyi yöneten Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeden kaçmasıyla birlikte ABD bu ülkeye bol keseden para akıtmaya başladı. 2011 yılında toplam para desteği 7.20 milyon dolar iken 2016 yılında bu rakam 134.4 milyon dolara ulaştı…"

CUMHURBAŞKANINA DA FON AYRILMIŞ!

Soner Yalçın, ABD'nin Tunus kurumlarına yaptığı parasal yardımların gerekçesini, "Demokratik süreçleri, iyi yönetişimi, şeffaflığı ve kapsayıcı katılımı kurumsallaştırmak…", "Tunus polisi, jandarması ve ordusunun Tunus halkının güvenliğini sağlama ve bölgesel güvenliğe katkıda bulunma becerisini desteklemek…" ve "Artan rekabet gücü, kapsayıcı fırsatlar ve iyileştirilmiş ekonomik yönelim temelinde sürdürülebilir ekonomik büyüme…” gibi gerekçelere dayandırdığını da vurguladı.

Fonların büyük çoğunluğunun güvenlik/terörle mücadele alanında verildiğine dikkat çeken Sözcü yazarı, Cumhurbaşkanı Kays Said'in de bu desteklerden yüklü bir pay aldığını yazdı.

Yalçın bu konuya şöyle açıklık getirdi;

"ABD ilk parasal yardımı 48 bin 129 dolar ile hukukun üstünlüğünü savunan kurumlara dağıttı. Benzeri fonların 159 bin 130 dolar vs. listesi uzayıp gidiyor. Hemen her sayfada “hukuk yardımları” olması dikkat çekici. Çünkü:

Nahda'ya karşı darbe yapan Cumhurbaşkanı Kays Said, hukukçu eski öğretim üyesi. 1995'den 2019 yılına kadar Tunus Anayasa Hukuku Derneği başkanlığını yaptı. (Bu kurum Türkiye'de Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği/Anayasa-Der ile 2012 yılında ortak sempozyum düzenledi.) Tunus anayasasını yazan ekipteydi.

Tunus Anayasa Hukuku Derneği'nin toplamda kaç bin dolar aldığını hesaplamak için günlerce çalışmak gerekiyor.

Peki, bu fonlama bilgisi Kays Said'in “darbeciliği” konusunda bize yeterli bilgi sağlar mı?"

LAİKLİK SOSU

Mısır ve Tunus gibi ülkelerde sivil toplum kuruluşlarını ve medyayı fonlayan ABD'nin asıl amacını bilmek gerektiğinin altını çizen Yalçın şöyle devam etti;

"ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ABD İçişleri Bakanlığı, ABD Enerji Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Ulaştırma Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı, ABD Afrika Kalkınma Vakfı, ABD Federal Ticaret Komisyonu, ABD Barış Teşkilatı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, ABD Milenyum Mücadelesi Şirketi, ABD İthalat-İhracat Bankası, ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı veya Amerikan küresel Yahudi kuruluşu JDC gibi kurumlar Tunus'ta sadece “yardım etmek” için mi var?

Ya Türkiye? 15 Temmuz darbesini sadece FETÖ ile mi sınırlı tutacağız?

Bırakınız şu ağızlara sakız olmuş “demokrasi”-“özgürlük” teranelerini; emperyalizm dün “uygarlık götürüyoruz” yalanıyla sömürgecilik yaptı; bugün bu yalanlarıyla emrine uygun iktidar inşa etmek istiyor."

ABD "demokrasiyi" artık fonlarla getiriyor! ile ilgili etiketler ABD Mısır Tunus Darbe Soner Yalçın
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.