ABD askerleri PKK/YPG'li teröristlere 'kan verdi'

Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG'li teröristlere yönelik yapılan operasyonların sıklaşması ve yeni bir kara harekatı olasılığının güçlenmesi sonrası ABD'den skandal açıklamalar gelmişti. ABD güçlerinin son yaptığı sosyal medya paylaşımı büyük tepki çekti. ABD askerleri sosyal medyada yaptığı paylaşımda PKK/YPG'li teröristlere kan verdiklerini duyurdu.

Suriye'nin kuzeyinde yaklaşık 900 askeri bulunan ABD, 19 Kasım'dan bu yana arka arkaya Türkiye'yi hedef alan açıklamalara imza attı. Pentagon, Türk jetlerinin giriştiği bombardımanın ABD askerlerini doğrudan tehdit ettiğini savundu.

Aynı vurguyu yapan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise, bombardımandan etkilenen ABD askerlerinin nerede olduğunu belirtmedi, "Şu anda askeri üssün yerini açıklayamayız" ifadesini kullandı. Amerikan medyası, söz konusu bombardımanın ABD askerlerinin 300 metre yakınında gerçekleştiğini ileri sürdü.

SKANDAL PAYLAŞIM GELDİ

CENTCOM'un Twitter hesabı ise, 27 Kasım Pazar akşamı gözden kaçmayacak bir paylaşım gerçekleştirdi. ABD, yıllardır YPG'li teröristleri Suriye Demokratik Güçleri (SDF) veya (SDF) adıyla meşrulaştırmayı deniyor.

CENTCOM'un Twitter hesabı, Suriye'deki koalisyon güçlerinin SDF'li ortaklarına 20 ünite kan ve plazma bağışladığını duyurdu. Bir de fotoğrafın yer aldığı Twitter mesajında, bölgesel istikrar için ABD'nin 'ortak'larına desteğinin süreceği vurgulandı.

SURİYE'NİN KUZEYİNDE PKK/YPG'Lİ TERÖRİSTLER HEDEF ALINIYOR

Türkiye'nin Pençe-Kılıç Hârekatı, Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat'tan İran sınırına kadar PKK ve YPG'li teröristleri hedef alıyor.

TSK, Suriye'de 2016'dan bu yana bölgedeki muhaliflerin de desteğiyle üç harekât düzenledi ve sınırdan 325 kilometre uzağa kadar bir alanı kontrol ediyor. Türkiye 2019'daki Barış Pınarı Harekâtı'yla Tel Abyad-Resulayn arasındaki bölgeyi kontrolü altına aldı.

ABD askerleri PKK/YPG'li teröristlere 'kan verdi' ile ilgili etiketler ABD PKK YPG terörist
GÜNÜN VİDEOSU

Kuzey Irak'ta teröre 'pençe' darbesi! İşte 5 PKK'lı terörist böyle öldürüldü!

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde 5 PKK’lı terörist hava harekatıyla öldürüldü. O anlar Milli Savunma Bakanlığı'nın X hesabından paylaşıldı.