ABD, 15 kişinin serbest bırakılmasını istedi!

ABD'li rahip Brunson'un ev hapsi şartı ile tahliyesinin ardından Trump ve yardımcısı Pence'in Türkiye'ye yönelik açık tehdit ve şantajlarının ardından iki bakana yaptırım kararı alınmıştı. Yaptırım krizini çözmek için Washington'a giden Türk heyetine "Brunson"un serbest bırakılması yetmez denildiği, serbest bırakılması istenen 15 kişilik yeni bir listenin verildiği ileri sürüldü.

ABD ile iki Türk Bakan’a yaptırım uygulanmasına kadar varan krizi aşmak için Washington’a giden Türk heyetinin görüşmelerinden somut bir uzlaşma çıkmadı.

Görüşmeler sonunda ABD ve Türkiye, sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece Rahip Andrew Brunson’un serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiğinin bildirildiği ileri sürüldü.

Sözcü'nün diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre görüşmeleri çıkmaza sokan gelişme ise Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi oldu.

Türk heyetinin ABD Hazinesi’ndeki görüşmelerinde ise ana konuyu İran’a yönelik Amerikan yaptırımları oluşturdu.

Edinilen bilgiye göre Türk tarafı ABD’den, özellikle Kasım ayında İran’a yönelik başlayacak ABD petrol ve doğalgaz yaptırımlarına karşı, Türkiye’ye İran’la mevcut kontratlar çerçevesinde “ayrıcalık” tanınmasını istedi.

ABD tarafının bu konuda da net bir tavır göstermediği ileri sürüldü. Türk ve Amerikan heyetlerinin, “görüşmelerin daha üst düzeyde devam etmesi” konusunda uzlaştığı belirtildi. 

ABD, 15 kişinin serbest bırakılmasını istedi! ile ilgili etiketler ABD Türkiye yaptırım krizi rahip brunson