AB, hızla yayılmaya başlayan B1.1.529 mutasyonuna karşı alarma geçti!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Güney Afrika'da tespit edilen ve B 1.1.529 olarak adlandırılan korona virüsün (Covid-19) yeni mutasyonu nedeniyle AB ülkelerine, Güney Afrika bölgesine yönelik seyahat kısıtlaması getirmeleri yönünde tavsiyede bulundu. Leyen, "Bu yeni mutasyonun oluşturduğu tehlike hakkında daha net bir bilgiye sahip olana kadar, bu ülkelere tüm hava seyahatleri askıya alınmalıdır" dedi.

Coronavirüs'ün (Covid-19) Güney Afrika’da tespit edilen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni mutasyonunun dünya genelinde giderek yayılması üzerinde Avrupa Birliği (AB) yetkilileri harekete geçti.

SEYHAT KISITLAMASI ÖNERİSİ GELDİ

Yeni mutasyon nedeniyle uluslararası halk sağlığı endişeleri artarken, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen yaptığı basın açıklamasında, AB üyesi ülkelere Güney Afrika bölgesine yönelik seyahat kısıtlaması getirilmesini önerdi. Konuya ilişkin acil önlem alınması gerektiğinin altını çizen Leyen, "Bu yeni mutasyonun oluşturduğu tehlike hakkında daha net bir bilgiye sahip olana kadar, bu ülkelere tüm hava seyahatleri askıya alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

'ÇOK HIZLI HAREKET ETMEMİZ ÖNEMLİ'

Belçika'da Covid-19'un yeni mutasyonuna ilişkin ilk vakanın saptanması üzerine AB ülkelerinin "çok hızlı hareket etmesi" gerektiğini belirten Leyen, Güney Afrika ülkelerinden AB'ye dönen yolcuların katı kısıtlama kurallarına uyması gerektiğini kaydetti. Leyen ayrıca, AB vatandaşlarını Covid-19'a karşı aşı olmaya çağırarak, "Artık Avrupa'da hepimizin çok hızlı, kararlı ve birlik içinde hareket etmesi önem taşıyor" ifadelerini aktardı.

Salgının kontrolüne katkıda bulunmada vatandaşların önemli bir rolü olduğuna dikkat çeken Leyen, Covid-19'a karşı aşılamaların, el yıkamanın ve maske takmanın önemini vurguladı.
Yeni mutasyona karşı ülkeler seyahat kısıtlaması getiriyor.

BİR DİZİ ÜLKE UYARILARI CİDDİYE ALDI BİLE

İlk olarak Botsvana'da tespit edilen yeni B.1.1.529 mutasyonun, daha bulaşıcı olması ve aşıya karşı dirençli olması nedeniyle çok sayıda ülke, Afrika'ya seyahat kısıtlaması uygulama konusunda alarma geçti. İngiltere, İtalya, Japonya, Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere bir dizi ülke, mutasyon nedeniyle bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirdi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid yaptığı açıklamada, mutasyonun "büyük bir uluslararası endişeye" neden olduğunu, fakat İngiltere'de herhangi bir vakanın tespit edilmediğini belirtti. İngiltere hükümeti, mutasyon nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini'nin kırmızı seyahat listesine alındığını ve bu ülkelerden gelen kişilerin 10 gün boyunca otel karantinası uygulamaları gerektiğini bildirdi.

RİSK TEMELLİ VE BİLİMSEL BİR YAKLAŞIM

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, ülkelere "risk temelli ve bilimsel bir yaklaşım" benimsemeleri gerektiği belirtilerek, B.1.1.529 ile bağlantılı seyahat kısıtlamalarını aceleye getirmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu. DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier ise, mutasyonun bulaşıcılığını ve etkinliğini belirlemenin birkaç hafta süreceğini kaydetti.

AB, hızla yayılmaya başlayan B1.1.529 mutasyonuna karşı alarma geçti! ile ilgili etiketler Güney Afrika ABD covid yeni mutasyon bulaşıcı kısıtlama alarm
GÜNÜN VİDEOSU

Tarladaki yumurtalarını korumak isteyen kuş, kanatlarını açarak traktöre karşı koydu!

Manisa'da bir mahmuzlu kızkuşu, kendisine doğru ilerleyen traktörü görünce kaçmak yerine kanatlarını açarak traktöre karşı koydu. Tarladaki yuvasını ve yumurtalarını korumak isteyen kuşun traktörle tarlayı süren çiftçiyi durdurduğu anlar kameraya yansıdı.