AB Asya’da ortak yatırım için Türk Devletleri Teşkilatı’nın kapısını çaldı

Bir zamanlar sadece kültürel etkinlikler için oluşturulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi), son yıllarda atılan adımlarla Türk devletlerinin siyasi, askeri ve ekonomik birliğine dönüştü. Adı da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) oldu. Birlikten doğan kuvvetle de artık Avrupa Birliği, TDT’nin kapısını çalmaya başladı. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, özel önem verdiği TDT, şu anda dünya siyasi ve ekonomik platformunda söz sahibi yeni bir blok olarak yerini aldı. Bu nedenle de geçtiğimiz günlerde milli muharip uçağımız KAAN’ın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği dönemde çok fazla dikkat çekmeyen önemli bir toplantı yapıldı.

AB Asya’da ortak yatırım için Türk Devletleri Teşkilatı’nın kapısını çaldı

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Orta Asya ve Güney Kafkasya'ya yönelik işbirliği görüşmeleri yapıldı.

Toplantı sonunda başta Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri olmak üzere Orta Asya'da enerji bağımsızlığı ve yenilenebilir enerji alanında 10 milyar Euro’nun üzerinde özel sektör desteği açıklandı.

Ticaretin, tedarik zincirlerinin ve kritik altyapının korunması için altyapı yatırımı açıklandı.

Bu, AB ve Türk Devletleri Teşkilatı arasında önemli ölçüde geliştirilmiş işbirliği potansiyeline yönelik girişimlerin geleceğinin habercisi oldu.

Avrupa Birliği, Orta Koridor lojistik yoluna yatırım yapma kararı aldı. Altyapının geliştirilmesi için 21,5 milyar Euro hemen olmak üzere toplamda 2027 yılına kadar 300milyar Euro yatırım yapılacak.

Bu lojistik koridorunda, Türk Devletleri kilit rol oynuyor.

Türkiye'nin de Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde Orta Koridoru içeren bölgeyi birleştirmesi ve bu bölgeye çeşitli alanlarda yatırımlar yapıyor olması önemli bir etken.
Çin, bu koridora zaten büyük yatırımlar yapmıştı ve yapmaya devam ediyor.

Rusya'dan geçen Kuzey Koridoru savaş ve yaptırımlar nedeniyle zaten kapanmıştı. Pasifik Okyanusundan ve Kızıldeniz'den geçen Güney Koridoru ise ABD ile Çin arasındaki çekişmeler ve son zamanlardaki Husi saldırıları nedeniyle tehlikeye girmişti.

AB, 29-30 Ocak'ta Brüksel'de Global Gateway yatırım forumu düzenlendi. Amacı, Trans-Hazar uluslararası ulaşım rotasını (Orta Koridor projesi) geliştirmek için Orta Asya'da altyapının modernizasyonu ve inşası için 300 milyar Euro çekmekti.

Düşünce kuruluşu Avrupa Komşuluk Konseyi Direktörü Samuel Doveri Vesterbye, X hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Avrupa Birliği’nin Orta Asya’da büyük ve önemli ortaklıklar kuracağını belirtti. Vesterbye, “Çoğu analist ve verilere göre Türkiye'yi AB'den ayırmak son derece zararlı ve jeostratejik açıdan zor olacaktır” dedi.

Brüksel altyapı yatırımlarını öncelikli olarak belirledi. Toplantıya AB, Orta Asya, Kafkaslar ve Türkiye'den hükümet, finans kurumu, iş dünyası ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

AB Dış Politika Şefi Borrell, işbirliğine yapılan vurguyu şu şekilde özetledi: "Avrupa Birliği, Orta Asya ile ortaklığını yeni bir seviyeye taşımak için derinleştirmeye hazır. Brüksel altyapı geliştirmelerine destek sağlamak istiyor. Toplantı katılımcıları ilişkileri derinleştirmek için ortak bir yol haritası kabul etti".

Borrell, Ukrayna'daki çatışma nedeniyle işbirliği ihtiyacına vurgu yaptı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Avrupa Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis:

"11 bin km uzunluğunda bir ulaşım koridoru, 15 gün veya daha az seyahat süresiyle bölgelerimizi birbirine bağlamalı. Bu koridoru rekabetçi hale getirmeliyiz. Somut sonuçlar elde etmeyi düşünüyoruz. Bu nedenle Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası da Orta Asya'nın taşımacılık kapasitesi için yatırım yapacak. İlgili mutabakat zaptı daha sonra imzalanacak" dedi.

Avrupa Birliği'nin planları bununla bitmiyor. Yukarıda belirtilen 21,5 milyar avro, Brüksel'in mümkün olan en kısa sürede harekete geçirmeyi beklediği mevcut fonlardır.

Uzun vadede ise 300 milyar euroluk bir rakamdan bahsediliyor. Avrupa Birliği onları 2027 yılına kadar kamu ve özel yatırımlardan harekete geçirecek.

Para, hem Orta Asya'daki altyapının modernizasyonu hem de Trans-Hazar uluslararası ulaşım güzergahının inşası için kullanılacak. “Orta koridorun” Hazar Denizi boyunca Kazak-Çin sınırından başlayıp, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya uzandığını da hatırlatalım.

AB Asya’da ortak yatırım için Türk Devletleri Teşkilatı’nın kapısını çaldı ile ilgili etiketler ekonomi
GÜNÜN VİDEOSU

Özlem Zengin'den DEM'e: İsrail kendi güvenliği için sizleri yaşatıyor!

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile muhalefet milletvekilleri arasında 'İsrail ile ticaret' tartışması çıktı. DEM sıralarına seslenen Zengin'in "Zaten İsrail'in asıl amacı sizin gibileri korumaktır. İsrail kendi güvenliği için sizleri yaşatıyor. " sözleri gündem oldu.