850 bin esnafa geçici değil, kalıcı muafiyet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü ekonomi reform paketinin detaylarını açıkladı. Pakette 850 bin esnafı ilgilendiren vergide muafiyet konusu ise coşkuyla karşılandı. Sabah yazarı Dilek Güngör, bugünkü yazısında bu düzenlemenin detaylarını kaleme aldı. Güngör, "Yılda 220 milyonluk yükten kurtulacak olan esnaf için düzenleme geçici değil, kalıcı olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü düzenlediği Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'nda yeni reform paketinin tüm ayrıntılarını anlattı.

Reform paketinin özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam temelinde büyütme amacı bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa da önemli bir müjde verdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, basit usulde vergilendirilen yaklaşık 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutulacağını ve beyan yükümlülüklerinin kaldırılacağını duyurdu.

ARTIK GELİR VERGİSİ ÖDEMEYECEKLER

Bu müjdenin detaylarını bugünkü köşe yazısında kaleme alan Sabah yazarı Dilek Güngör, "850 bin esnafı ilgilendiren düzenleme geçici değil, kalıcı olacak. 2021'den itibaren artık kuaför, berber, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, çay ocağı işleticisi, terzi, tamirci gibi kesimler gelir vergisi ödemeyecek" dedi.

"KÜÇÜK ESNAF 200-250 MİLYON LİRALIK VERGİ YÜKÜNDEN KURTULMUŞ OLUYOR"

Bu işletmelerin beyanname hazırlamayacağını ve bu işler için muhasebeci tutmak zorunda kalmayacağını kaydeden Güngör, "2019'da basit usülden vergilendirmeden devletin kasasına 220 milyon TL girmişti. Bu hesaba göre, küçük esnaf yaklaşık 200-250 milyon liralık bir vergi yükünden kurtulmuş oluyor." ifadesini kullandı

Yazısının devamında detayları ele alan Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

KİMLER YARARLANACAK?

"Kendi işinde bilfiil çalışanlar, işyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı; büyükşehir belediye sınırları içinde 2021 takvim yılı için 12 bin TL'yi, diğer yerlerde 7 bin TL'yi aşmamak ve ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak koşuluyla basit usulden yararlanıyor.

Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanların yıllık alımları tutarının 2021 takvim yılı için 150 bin TL'yi aşmaması veya yıllık satış tutarının 2021 takvim yılı için 240 bin TL'yi aşmaması, hizmet işiyle uğraşanların bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hâsılatının; 2021 takvim yılı için 76 bin TL'yi aşmaması gerekiyor. Daha çok taksici, terzi, berber, ayakkabı tamircisi ve minibüs işletmecisi gibi esnaf ve sanatkârlar, basit usulde vergilendiriliyor.

BUNLARI KAPSAMIYOR

Kollektif şirket ortakları, ödünç para verme işleriyle uğraşanlar, sarraflar, sigorta prodüktörleri, ilan ve reklam işleriyle uğraşanlar veya bunlara aracılık edenler, gayrimenkul ve gemi alım-satımı ile uğraşanlar, maden işletmeleri, taş ve kireç ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları işletenler, şehirler arası yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar yararlanamıyor.

50 BİNİ İSTANBUL'DA

Basit usule tabi olan mükellefler sadece basit usulde ticari kazançlarının vergisini ödüyor. Bu usulde vergilendirilen mükellef sayısı 850 bin civarında. Bunların yaklaşık 50 bini İstanbul'da yer alıyor. Basit usulde vergilendirilen mükellefler, vergi tevkifatı yapmıyor ve muhtasar ile prim hizmet beyannamesi vermiyor. Bu mükellefler, geçici vergi ödemiyor. Teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisna olduğundan bu mükelleflerce, katma değer vergisi beyannamesi de verilmiyor. Ticari kazançlarına 2020 yılı için 13 bin lira kazanç indirimi yapılacak bu mükellefler, engellilik indiriminden de faydalanabiliyor. Küçük esnaf yıllık kazancına göre, şubat ve haziran olmak üzere iki eşit taksitte gelir vergisi veriyor."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

850 bin esnafa geçici değil, kalıcı muafiyet ile ilgili etiketler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan reform dilek gungor Sabah
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...