7 yılda 60 öğretim görevlisine tacizden ihraç

Yükseköğretim kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, TBMM'de yaptığı sunumda acı bir itirafta bulundu. Son 7 yılda toplam 60 öğretim üyesinin kadına yönelik taciz suçu nedeniyle üniversiteden ihraç edildiğini belirten Saraç, 8 kişinin de alt ceza ile cezalandırıldığını ifade etti.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, TBMM'de kadına karşı şiddetin sebeplerinin belirlenmesi amacıyla kurulan 'Meclis Araştırma Komisyonu'nda sunum yaptı.

Her geçen yıl kadın öğretim elemanı sayısının arttığını belirten Saraç, "2002 yılında hukuk alanında 96 olan kadın öğretim üyesi sayısı günümüz itibarıyla 610'a ulaşmıştır. Bugün artık hukuk alanında kadın araştırma görevlisi sayımız erkek araştırma görevlisi sayısını aşmıştır. Türkiye'de 17 rektör, 377 kadın dekan vardır. Kadın profesör oranı Avrupa Birliği ortalamasının üzerindedir. Üniversitelerimizde verilen lisans, yüksek lisans ve doktora derslerinde kadına yönelik şiddet konusu birçok ilgili derste konu başlığı olarak yer almaktadır" dedi.

'KIZ ÇOCUKLARIMIZA YAN GÖZLE BİLE BAKILMASI TAHAMMÜL EDEMEDİĞİMİZ HUSUSTUR'

Prof. Dr. Saraç, 31 üniversitede cinsel taciz ve saldırıyı önlemeye yönelik politika belgesi ve yönerge bulunduğunu belirterek, "2012 yılından itibaren üniversitelerimizde yılda 2 kez olmak üzere üniversiteler arası cinsel tacizle mücadele çalıştayları düzenlenerek bilgi ve deneyim paylaşımı yapılmaktadır. 2014 yılından bugüne kadar üniversitelerde toplam 60 öğretim elemanı, kadına taciz durumu fiili ile üniversitelerden ihraç edilmiştir, 8 kişi alt ceza ile cezalandırılmıştır. Anne, babaların emanet ettiği kız çocuklarımıza yan gözle bile bakılması tahammül edemediğimiz husustur" diye konuştu. (DHA)

7 yılda 60 öğretim görevlisine tacizden ihraç ile ilgili etiketler YÖK Yekta Saraç üniversite Kadın Taciz ihraç
GÜNÜN VİDEOSU

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin dağıldığını gözyaşlarıyla duyurdu

Ermeni spiker, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin feshedildiğini bildirirken, gözyaşlarını tutamadı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.