6'lı masada Kılıçdaroğlu endişesi: Aday olursa kazanamaz

6'lı masanın 3 Temmuz'da CHP'nin ev sahipliğinde yapacağı toplantı öncesi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığı konusunda endişelerin olduğu öğrenildi. Halk TV yazarı İsmail Saymaz'ın bugünkü köşe yazısında görüşlerine yer verdiği bir İYİ Parti yetkili, "Kılıçdaroğlu kazanamaz" algısının oluştuğunu söyledi.

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı belirsizliğini korurken 6'lı masa 3 Temmuz tarihinde bir kez daha toplanacak. CHP'nin ev sahipliğinde yapılacak toplantıda CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi adaylığını gündeme getirmesi bekleniyor. Toplantı öncesinde 6'lı masada Kılıçdaroğlu'nun adaylığına yönelik endişelerin olduğu öğrenildi. İYİ Parti'de Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanamayacağı yönünde görüşlerin olduğu belirtiliyor.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, telefonda görüştüğü bir İYİ Partili yetkilinin grup toplantılarının olduğu günlerde kendileriyle görüşen kişilerin Kılıçdaroğlu'nun aday olup olmayacağını sorduğun anlattı. İYİ Partili yetkili, "'Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamayız' algısı oluşmuş. Bu sözlere hepimiz muhatap oluyoruz. Farklı düşünen bir kişi yok. 'Mecbur kalırsak veririz' diyenler var ama azınlıktalar. Mutlak çoğunluk aksini düşünüyor." ifadelerini kullandı.

İsmail Saymaz'ın köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

Telefonun ucundaki İYİ Parti'nin ağır topu, "Artık Salı Grubu toplantılarımızda en çok cumhurbaşkanı adaylığı meselesini konuşuyoruz" deyince şaşırdım.

Salı Grubu'nu ilk kez bu konuşmada duydum.

İYİ Parti'nin TBMM'deki grup başkanı, iki başkan vekili ve Başkanlık Divanından altı yöneticisi olmak üzere önde gelen dokuz ismi gölge kabine şeklinde her salı toplanıyor. Teşkilatlardan akan bilgiler ile TBMM gündemi ortaklaştırılıyor. Yol haritası çıkarılıyor. Görüşler rapora dönüştürülerek, Akşener'e aktarılıyor.

İYİ Parti'nin ağır topu kritik bir duyuma ulaştıklarını kaydediyor.

"Nedir?" diye sordum.

"Kılıçdaroğlu, 3 Temmuz'da bizim ev sahipliğimizde yapılacak altılı masa toplantısında 'Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyorum' diyebilir."

Sordum:

- Kemal Bey'in adaylığına nasıl bakıyorsunuz?"

Şunları söyledi:

"Partimize sürekli ziyaretçi geliyor. Çarşamba günleri grup toplantısı olduğu için ana baba gününe dönüyor. Geldikleri yerlerde, Kılıçdaroğlu aday olursa kimsenin oy vermeyeceğini söylüyorlarmış. 'O mu aday olacak?' diye bize soruyorlar. Biz 'Henüz karar vermedik' diyoruz. 'Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamayız' algısı oluşmuş. Bu sözlere hepimiz muhatap oluyoruz. Farklı düşünen bir kişi yok. 'Mecbur kalırsak veririz' diyenler var ama azınlıktalar. Mutlak çoğunluk aksini düşünüyor."

"Hangi gerekçeleri ileri sürüyorlar?" diye sordum.

Şöyle devam etti:

"Aleviliğini öne atıyorlar. Bu konudan ayrıştırmak kabul edilebilir değil. Bir de HDP ile ilgili lafları dolayısıyla MHP ve AK Parti'den gelenlerde 'HDP'nin peşinden mi gideceğiz' algısı var."

"Ya aday olursa?" dedim.

Şu karşılığı verdi:

"Biz tartışmadan karar almıyoruz. Genel Başkan tahmin ediyorum ki il başkanlarını da çağırır. Hatta ilçe başkanlarına kadar inebilir. Buradan 'Hayır' çıkar. Genel Başkan'ın partiye rağmen 'Evet' demesi zor. Önce bizleri ikna etmeli. Aşağıyı serbest bırakırsa kimse evet demez."

İYİ Parti'nin ağır topu telefonu kapatırken, "Bizde Kılıçdaroğlu'nu sevmeyen yok, onu diyeyim. Kendi aramızda konuşuyoruz; hiçbirimiz kötü demiyoruz. Şansı olsa hepimiz destekleyeceğiz. O ümidi vermiyor. Bir ideal için kurduk partiyi, kaybedersek hangi yüzle siyaset yapacağız?" diyor.

6'lı masada Kılıçdaroğlu endişesi: Aday olursa kazanamaz ile ilgili etiketler Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı İYİ Parti CHP İsmail Saymaz adaylık
GÜNÜN VİDEOSU

Murat Kurum gençlerle PlayStation oynadı... "Yapıyoruz bu sporu"

İBB Başkan adayı Murat Kurum, gençlerle bir araya gelip PlayStation oynadı. Eğlenceli anları Kurum, sosyal medya hesabından "Yapıyoruz bu sporu" notuyla paylaştı.