67 milyonluk vurgunda şok detaylar! Parça parça dolandırmışlar

Telefonda dolandırıcılık yöntemiyle 67 milyon liralık vurgun yapan çeteye yönelik İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonda 36 şüpheli gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 36 şüpheli işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilirken 67 milyon liralık vurgunun detayları da ortaya çıktı.

İstanbul Şişli'de Nevra K. isimli bir kadını 6 ay içerisinde 50 milyon liradan fazla dolandıran çete, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından İstanbul merkezli 9 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonla çökertilmişti. Şanlıurfa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Kırşehir, Bursa, Edirne ve Adana'da yapılan çalışmalar sonucu tespit edilen 43 kişilik dolandırıcı çetesinin 36 üyesi kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı.

VURGUNUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Nevra K. isimli iş kadınını telefonla arayarak kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan çete, kadından 6 ay boyunca parça parça 50 milyon liradan fazla para ve çeşitli ziynet eşyaları aldı. Terör örgütünün mallarına el koyacağını ve yardımcı olmak istediklerini belirtip kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan çete üyeleri kandırdıkları kadına evlerini, iş yerlerini dahi sattırdı. Çete üyeleri alabilecekleri ardından Nevra K.'ye kredi de çektirdi.

DOLANDIRILDIĞINI POLİS EKİPLERİNDEN ÖĞRENDİ

Evlerini, iş yerlerini, parasını ve ziynet eşyalarını kaybetmesinin ardından Nevra K., kirada oturmaya başladı. Nevra K., olaylar başlamadan kısa bir süre önce 10 gün ara ile hem annesini hem babasını kaybetmişti. Dolandırıldığının farkında olmayan kadın, durumu polis ekiplerinden öğrendi. Bir diğer mağdur Ceren A. ise çeteye 1 milyon dolar kaptırdı.

67 milyonluk vurgunda şok detaylar! Parça parça dolandırmışlar

 

OPERASYON İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Bir ihbar üzerine harekete geçen polis ekipleri mağdur kadına durumu bildirdikten sonra geniş çaplı bir operasyon başlattı. 1 ay saha çalışması ve 3 aylık bir teknik ve fiziki çalışmanın ardından 9 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. 43 kişilik dolandırıcı çetenin 36 üyesi yakalanarak gözaltına alındı.

ÇALINTI MAL VARLIKLARI ÇETE ÜYESİ 5 KADININ ÜZERİNE YAPILMIŞ

Çete üyelerine ait 52 adet lüks araç, 24 adet arsa tapusu, 8 milyon değerinde bir villa, lüks bir güzellik salonu tespit edildi. Çetenin kurbanlarından aldıkları parayla satın aldıkları belirlenen bu mal varlıklarının tamamına operasyondan 1 gün önce el konuldu. El konulan mal varlıklarının çoğu ise çete içerisinde yer alan 5 kadının üzerine yapılmıştı.

ÇETE ÜYERLERİ RAHAT TAVIRLARIYLA YAKAYI ELE VERDİ

Takip edildiklerinin farkında olmayan çete üyelerini rahat tavırları ele verdi. Şanlıurfa'da yaşayan bir çete üyesi İstanbul'a gelerek Nevra K.'den para almasının ardından eşi ile birlikte alışveriş yaparak Şanlıurfa'ya dönerken görüldü. Çetenin elebaşı M.Ç. ise gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonla Antalya'da yakalandı. Dolandırılan mağdurların bilgilerinin ise bir hackerden alınmış olduğu şüphesi üzerinde de duran polis ekipleri operasyonda ele geçirilen bir adet dizüstü bilgisayarı inceliyor.

FİRARİ DURUMDA OLAN 7 KİŞİNİN YAKALANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

43 kişilik çetenin 36 üyesi 3 gün süren sorgulamanın ardından adliyeye sevk edildi. Firari durumda olan 7 kişinin ise yakalanması için çalışmalara devam edildiği öğrenildi.

 
67 milyonluk vurgunda şok detaylar! Parça parça dolandırmışlar ile ilgili etiketler İstanbul Şişli Vurgun Telefonda dolandırıcılığı