30'dan fazla kafatası bulundu

Tokat'ın Erbaa ilçesinde bir çiftçi tarlasında çalışırken, Roma dönemine ait olduğu düşünülen L şeklinde bir mezar yeri buldu. Tokat Müze Müdürlüğü yetkililerinin inceleme yaptığı büyük ve çocuk olmak üzere 30-40 arası kafatası olduğu tespit edildi.

Tokat'ın Erbaa ilçesine  bağlı Ayan köyünde tarlasının kenarlarını traktörle temizleyen Remzi Gürel, traktörünün tekerinin çukura düştüğünü görünce alanda inceleme yaptı.
Çukurun bulunduğu bölgedeki taşları kaldıran Gürel, bir tünel ve çok sayıda kemik olduğunu gördü.
Gürel'in haber vermesi üzerine Tokat Müze Müdürlüğü tarafından tarlada inceleme başlatıldı.
Jandarma ekipleri de mezar alanını koruma altına aldı.
Mezarlığın Roma döneminden kaldığı tahmin ediliyor.
Remzi Gürel, gazetecilere, taşı aldıktan sonra çukurun genişlediğini, burada da kemikler gözüktüğünü anlatan Gürel, "7-8 metre uzunluğunda, 1-1,5 metre genişliğinde bir tüneldi. İleri doğru girdiğimizde L şeklinde olduğunu gördük. İçeride 30-40 büyük ve çocuk kafatası vardı. Daha sonra oradan çıkarak jandarmaya haber verdik." dedi.

30'dan fazla kafatası bulundu ile ilgili etiketler Tokat Erbaa Tarla Müze mezar kafatası Roma Dönemi

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Mustafa Varank, Bursalı başkanlara kıyafet ve ayakkabı ısmarladı: Kombinin şıklığı halis mi?

Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Alinur Aktaş'a ayakkabı, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban'a ise ceket pantolon ısmarladı. İzleyenleri gülümseten o anları Varank, "Alper başkana yaptığımız kombinin şıklığı halis mi?" notuyla paylaştı.