29 Ekim toplu taşıma bedava mı? 29 Ekim İETT, metro, metrobüs ücretsiz mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşkuyla karşılanıyor... Diğer taraftan, 29 Ekim ile ilgili araştırmalar da büyük bir hızla devam ediyor. Bu çerçevede 29 Ekim'de toplu taşımanın ücretsiz olup olmadığı büyük bir merakla araştırılıyor. Peki, 29 Ekim toplu taşıma bedava mı? 29 Ekim İETT, metro, metrobüs ücretsiz mi? Ayrıntılar haberimizde... 

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. 1925 yılında çıkarılan bir yasa ile millî bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır. 29 Ekim Cuhuriyet Bayramı kapsamında, toplu taşımanın bedava olup olmayacağı heyecanla araştırılıyor. Peki, 29 Ekim toplu taşıma bedava mı? 29 Ekim İETT, metro, metrobüs ücretsiz mi? Detaylar haberimizde... 

29 Ekim toplu taşıma bedava mı? 29 Ekim İETT, metro, metrobüs ücretsiz mi?

29 EKİM TOPLU TAŞIMA BEDAVA MI? İETT, METRO, METROBÜS ÜCRETSİZ Mİ?

Yolcular, İstanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu taşıma araçlarına kartını okutmak suretiyle ücretsiz binecek. Ücret bedellerinin tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanacak.

Uygulama; İETT, Metrobüs, OTOBÜS AŞ (Havalimanı Otobüsleri Hariç), Özel Halk Otobüsleri, Şehir Hatları Vapurları, Özel Deniz Yolu Toplu Ulaşım Motorları ile Metro İstanbul’un yönettiği Tramvay, Metro, Füniküler, Tünel ve Teleferik hatlarında geçerli olacak.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI HAKKINDA

Türk halkı, 29 Ekim gecesi ve 30 Ekim günü cumhuriyetin ilanını kutladı. 26 Ekim 1924'te yayımlanan kararname ile cumhuriyetin ilanının 101 pare top atışı ve düzenlenecek etkinliklerle kutlanmasına karar verildi. Karar doğrultusunda 29 Ekim 1924'teki etkinlikler, kutlamaların başlangıcı oldu. 

Hariciye Vekaleti, 2 Şubat 1925'te bir kanun teklifiyle 29 Ekim'in bayram olmasını önerdi. Teklif, Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan'da karara bağlandı. TBMM'de teklifin 19 Nisan'da kabul edilmesiyle 29 Ekim, 1925 yılından bu yana ''Milli Bayram'' olarak kutlanmaya başlandı.

29 Ekim toplu taşıma bedava mı? 29 Ekim İETT, metro, metrobüs ücretsiz mi? ile ilgili etiketler İETT metrobüs metro
GÜNÜN VİDEOSU

İran'ın İsrail'e fırlattığı füze ve İHA'ları Demir Kubbe işte böyle imha etti! O anlar kamerada...

İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe, İran'dan yollanan füzeleri birer birer imha ediyor. Füzelerin imha edildiği anlara dair görüntüler uluslararası basında geniş yer buldu.